Namiesto zaplatenia dlhu sa ukrajinský Naftogaz vyhovára, zavádza a vyhráža Slovensku obmedzením dodávok plynu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kitchen gas cooker with burning fire propane gas
Foto: Getty Images

Mýty a fakty týkajúce sa tvrdení firmy Naftogaz v súvislosti s vymáhaním jej dlhu

Ukrajinský Naftogaz dlhuje veriteľovi, spoločnosti Trameta, viac ako 20 miliónov eur. O tejto sume rozhodli švédske súdy už v roku 2012. Viac ako sedem rokov sa veriteľ snaží, aby ukrajinský Naftogaz svoj dlh riadne uhradil. Naftogaz odmieta dlh zaplatiť. Namiesto toho hľadá výhovorky a vinníkov a dokonca sa vyhrážal Slovensku obmedzením dodávok zemného plynu. Dlžná suma pritom zodpovedá približne tržbám ukrajinského gigantu iba za jeden až dva dni.

Keďže Naftogaz si dlhodobo neplní svoje záväzky voči veriteľovi, spoločnosť Trameta si začala v  súlade so zákonom uplatňovať svoje nároky prostredníctvom exekúcie. Naftogaz spochybňuje postup exekútora, obviňuje exekútora aj súdy, že predaj exekvovaného majetku sa realizuje zvláštnym spôsobom a  že neoprávnene navyšuje náklady na vymáhanie dlhu. Exekútor pritom postupuje v súlade so zákonom, čo potvrdili aj právoplatné rozhodnutia súdov, vrátane Ústavného súdu SR.

Odďaľovaním splatenia dlhu a obštrukciami si Naftogaz sám navyšuje náklady na vymáhanie dlhu

Týmito a  ďalším tvrdeniami Naftogaz zavádza verejnosť a  naďalej sa vyhýba splateniu svojho dlhu. Vlastným zavinením si tak navyšuje náklady na jeho vymáhanie. Namiesto zaplatenia dlhu sa už roky vyhýba plateniu, robí obštrukcie a snaží sa všemožne zabrániť, aby veriteľ uspokojil v exekúcii svoju pohľadávku právoplatne priznanú švédskymi súdmi. A to všetko napriek tomu, že rozhodnutie švédskeho súdu o priznaní nároku uznali viaceré európske krajiny, vrátane Ukrajiny. Naftogaz doteraz minul milióny eur na právnikov, aby sa vyhol zaplateniu dlhu a odďaľoval exekúciu svojho majetku. Keby tieto peniaze použil na zaplatenie dlhu, mohol byť tento spor dávno minulosťou a nemuseli by vznikať ďalšie a ďalšie náklady na vymáhanie dlhu.

Veriteľ je šokovaný a mrzí ho, že Naftogaz sa vyhrážal Slovensku obmedzením dodávok plynu

Naftogaz tiež obviňuje exekútora, že náklady na vymáhanie prevyšujú dlžnú sumu. „Keďže náklady na zabezpečenie plynu sú veľmi vysoké (o čom Naftogaz dobre vie) náklady na exekúciu sa výrazne navýšili. Zníženie trhovej hodnoty a navýšenie nákladov na zabezpečenie plynu spôsobili stratu viac ako 30 mil. Eur. Keby sa Naftogaz nevyhýbal uhradeniu dlhu a neodďaľoval by dražbu zadržaného plynu, mohla byť celá pohľadávka veriteľa uspokojená. Z tohto dôvodu výnos z predaja zadržaného plynu nepokryl ani celé náklady na zabezpečenie plynu, a preto nemohol byť použitý na úhradu pohľadávky“, hovorí Martin Hermanovský, súdom poverený exekútor na vykonanie exekúcie voči Naftogazu.

Svojou tvrdohlavosťou a nekompetentnými rozhodnutiami tak pripravili manažéri štátneho Naftogazu nielen ich firmu, ale aj celú Ukrajinu, o milióny eur, ktoré zaplatia aj európske inštitúcie. Sme doslova šokovaní a mrzí nás, že Naftogaz si robí zo Slovenska rukojemníka a vyhráža sa mu obmedzením dodávok zemného plynu. A to všetko len preto, že odmieta uhradiť svoj starý dlh“, hovorí Eugen Hinrichs Schramm, zástupca spoločnosti Trameta.

Podľa Slovenskej komory exekútorov je postup exekútora v súlade s Exekučným poriadkom

Podľa vyjadrenia Slovenskej komory exekútorov dlžník neplatil svoj dlh viac ako sedem rokov, nevyužil žiadnu možnosť na dobrovoľné plnenie dlhu, preto obvinenia, že náklady exekúcie boli vzhľadom na špecifickú komoditu vysoké, sú nanajvýš účelové. „Postup súdneho exekútora je v súlade s ustanoveniami Exekučného poriadku,“ povedala  členka prezídia Slovenskej komory exekútorov Kolesárová s tým, že Slovenská republika je povinná exekúciu rozhodnutia medzinárodného arbitrážneho súdu zabezpečiť, inak by porušila svoje medzinárodné záväzky. „Hoci je zrejmé, že predmetný spor má aj politický kontext, v právnom štáte je neprípustné, aby do výkonu spravodlivosti zasahovali predstavitelia cudzej moci. Takýto postup by mohol znamenať zasahovanie do národnej suverenity, ako aj nezávislosti justície,“ uzavrela Kolesárová.

Ministra hospodárstva zarazili ostré vyjadrenia Naftogazu

K sporu medzi spoločnosťou Trameta a ukrajinským Naftogazom sa vyjadril aj minister hospodárstva Peter Žiga. Podľa neho nejde o plynárenský problém, ale o spor dvoch komerčných firiem, pričom ani jedna z nich nie je slovenská. „Trošku ma zarazili veľmi ostré vyjadrenia Naftogazu. Chcem zdvihnúť varovný prst, že nech vážia slová a nespochybňujú justíciu na Slovensku vzhľadom na to, že sú ukrajinská firma. Z tohto rozmeru to treba vnímať,“ zdôraznil minister.

Inzercia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať