Nápis v Osvienčime napokon nevrátia na pôvodné miesto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
Tisícky návštevníkov z celého sveta v týchto dňoch zapĺňajú priestory bývalého nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v poľskom Osvienčime, kde si môžu pozrieť aj expozíciu slovenského Múzea SNP „Tragédia slovenských židov“. 27. januára 1945 bol tento najväčší koncentračný tábor na svete oslobodený. OSN pri tejto príležitosti 27. január vyhlásila za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Foto: AP Photo/Czarek Sokolowski

VARŠAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Originál nápisu Arbeit Macht Frei (Práca oslobodzuje) nad vstupom do bývalého koncentračného tábora v poľskom Osvienčime sa napokon nevráti na svoje pôvodné miesto. Rozhodla o tom medzinárodná komisia, ktorá spravuje celý areál. Kovový nápis napokon spočinie v útrobách múzea v Osvienčime, kde si ho budú môcť prezrieť návštevníci. Príčinou je pravdepodobne obava, že ho opäť ukradnú.

Známy nápis, ktorý v roku 2009 ukradli dvaja Poliaci a rozpílili ho na viacero kusov, sa pritom len nedávno podarilo opäť zrekonštruovať. Odborníkom trvali práce na zreštaurovaní zničených kovových písmen takmer rok a pol. Vzácny artefakt ukradli páchatelia v decembri 2009. K objednaniu krádeže sa neskôr priznal švédsky neonacista, ktorého súd v poľskej Varšave odsúdili na 32 mesiacov väzenia. Tridsaťštyriročný Anders Högström si svoj trest odpykáva v rodnej krajine. Jeho spolupáchateľmi boli dvaja Poliaci, ktorí však dostali nižšie tresty, keďže boli len vykonávateľmi celej akcie.

V koncentračnom tábore Osvienčim a priľahlom Birkenau zomrelo počas druhej svetovej vojny viac ako milión ľudí, väčšinou európskych Židov. Tábory boli súčasťou „konečného riešenia židovskej otázky“, systematickej genocídy, ktorú naplánoval nacistický vodca Adolf Hitler. Celkovo počas fašistického holokaustu zomrelo zhruba šesť miliónov Židov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adolf Hitler