NASA zverejnila nahrávky, ktoré nesie sonda mimozemšťanom

Voyager
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil prostredníctvom služby Soundcloud zvukové nahrávky, ktoré so sebou nesie kozmická sonda Voyager 1. Bežné zvuky z planéty Zem ako napríklad dažďa, vlaku, automobilu, psa či dieťaťa a pozdravy v 55 jazykoch tvoria obsah dvoch zlatých diskov, ktorých účelom je ponúknuť predstavu o ľudstve v prípade stretnutia sondy s vyspelou mimozemskou civilizáciou.

Na takzvaných Golden Records (v preklade Zlaté albumy, pozn. SITA) sa okrem nahrávok nachádzajú aj fotografie, vedecké dáta či tvorba hudobných klasikov. Hoci sa nahrávky dostali na internet už dávno, samotná NASA ich všetky spoločne zverejnila po prvý raz.

Sonda Voyager 1

vyštartovala na svoju misiu 5. septembra 1977. Je stále funkčná a v súčasnosti je najvzdialenejším ľudským výtvorom od Zeme.

Jej hlavným cieľom bol prieskum Jupitera a Saturnu a ich mesiacov a prstencov, pričom túto úlohu splnila v roku 1989. Následne ju predstavitelia NASA nasmerovali smerom k centru Mliečnej cesty. V roku 2012 opustila Slnečnú sústavu a dostala sa do medzihviezdneho priestoru.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.popsci.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír