Autodopravcovia už protestujú v Bratislave a možno budú blokovať aj hranice, majú viacero požiadaviek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PROTEST: Autodopravcov proti daňovému zaťaženiu
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 14. februára 14:09

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) s partnerskými organizáciami začala v pondelok v Bratislave s avizovaným protestom, ktorý označuje ako štrajk, proti zdražovaniu pohonných látok a podmienkam v cestnej doprave.

Ak podľa organizácie vláda do troch dní nezačne riešiť ich požiadavky, začnú blokovať hraničné priechody po celom Slovensku.

Doprava v Bratislave je obmedzená na Rožňavskej ulici. Ako informuje bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti, na bezpečnosť vodičov dohliadajú dopravní policajti. „Aktuálne je premávka na Rožnavskej ulici od križovatky s Tomášikovou ulicou v jednom jazdnom pruhu obmedzená v smere do centra Bratislavy,“ uvádza polícia a vyzýva vodičov, aby sa pri prejazde týmto úsekom riadili pokynmi polície a zvýšili svoju opatrnosť a trpezlivosť.

„Ak je to možné, vodičov vyzývame, aby na prejazd využili alternatívnu trasu,“ dodáva polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Okamžité zníženie spotrebnej dane

Na rokovaní na ministerstve dopravy v piatok 11. februára zástupcovia UNAS a Asociácie Žltý Anjel Asistance24 vzniesli viacero požiadaviek.

Ako autodopravcovia informovali na sociálnej sieti, jednou z hlavných je okamžité zníženie spotrebnej dane z palív o 30 % prechodne na šesť mesiacov podľa vzoru Poľska a Maďarska. Náš južný sused medzitým predĺžil pokles dane z palív o ďalšie tri mesiace.

Ďalšími požiadavkami nespokojných autodopravcov a odťahových služieb sú nové zníženie cestnej dane o 30 % na stálo, vratka spotrebnej dane z palív za natankovaných tisíc litrov vo výške 38 eur pre dopravcu a okamžité zníženie platby mýta na šesť mesiacov o 30 %.

Výzva všetkým dopravným spoločnostiam

V prípade nového mýta v budúcom roku žiadajú trvalý pokles sadzieb pre domácich dopravcov o 28 %. Okrem toho žiadajú zníženie odvodovej časti pre vodičov a pomoc pre nich, ako aj okamžité riešenie pokút za mýto od polície a okresných úradov.

UNAS a asociácia odťahových služieb vyzvali všetky dopravné spoločnosti, motoristov aj s osobnými vozidlami a občanov, aby podporili ich požiadavky. „Vyzývame, aby sa v rámci svojich krajov, okresov, miest a obcí začali blokácie ciest, hlavných ťahov a začali masívne blokácie, pokiaľ táto vláda nesplní požiadavky, o ktoré sme požiadali,“ uviedli v spoločnom vyhlásení.

Autodopravcovia si zároveň neželajú podporu svojej akcie od kotlebovcov a iných politických subjektov. „Vážime si každú podporu obyvateľstva, ale chceme rázne povedať, že sme apolitickí a neprajeme si, aby si žiadna strana robila na našom proteste politické body. Ohradzujeme sa nad prípadnou účasťou extrémistických skupín. Nikto ich nepozýval a ide to mimo nás,“ dodal UNAS.

Neschopnosť vlády operatívne zareagovať

Protest autodopravcov podporuje aj Únia súkromných autobusových dopravcov (ÚSAD). Zdôvodnila to rovnakými problémami súvisiacimi so skokovým zdražovaním palív a s neustálym nárastom prevádzkových nákladov. Vláda by podľa dopravcov, zabezpečujúcich nepravidelnú autobusovú dopravu, mala začať okamžite konať a urobiť potrebné kroky k stabilizácii a záchrane ekonomiky.

„Táto vláda je, bohužiaľ, neschopná akokoľvek operatívne zareagovať na tieto udalosti a prispieť k stabilizácii cien energií, pohonných hmôt alebo dočasne po vzore okolitých štátov znížiť daň z pridanej hodnoty, spotrebné dane alebo cestnú daň,“ uviedli vo vyhlásení na sociálnej sieti predseda a podpredsedníčka ÚSAD Branislav Doboš a Darina Mosná. „Touto ich nečinnosťou a amaterizmom, kde si neuvedomujú dopad na ekonomiku krajiny a bežného občana, sa dostaneme do stavu, že sa stanú aj základné potraviny, suroviny a služby finančne nedostupné,“ upozornili.

Nákladná a osobná doprava na Slovensku podľa autobusových dopravcov môžu utrpieť nezvratné škody, firmy zaniknú a ľudia prídu o prácu. „Nebudeme sebestační už ani v tejto oblasti a budeme sa musieť spoliehať na zahraničné firmy, ktoré túto situáciu prežijú vďaka efektívnym krokom ich vlád, ktoré zabránia krachom domácich firiem,“ poznamenali predstavitelia ÚSAD.

Vláda si podľa nich zjavne neuvedomuje, že ľudia, ktorí stratia prácu, skončia na pleciach štátu, ten preberie všetky výdavky za dopravcov, o ktoré sa zníži príjem štátu a bude sa zvyšovať ešte deficit verejných financií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav DobošDarina Mosná
Firmy a inštitúcie UNAS Únia autodopravcov Slovenska