Bezplatná preprava Ukrajincov sa obmedzí, dôvodom sú prípady zneužitia systému

Ukrajinci na hraničnom priechode
Foto: /www.facebook.com/KRPZKE/

Od prvého júla tohto roku sa zmenia podmienky bezplatnej prepravy pre odídencov z Ukrajiny. Ako po utorkovom zasadnutí Ústredného krízového štábu povedal generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy rezortu dopravy a výstavby Ján Farkaš, dôvodom je viacero zaznamenaných prípadov zneužitia systému.

Len päť dní

Bezplatná preprava preto už nebude umožnená osobám, ktoré na územie Slovenska vstúpia z Ukrajiny opakovane.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Zjednodušene povedané tým, ktorí pendlovali medzi Ukrajinou a Slovenskom,“ povedal Farkaš s tým, že okolité štáty poskytujú Ukrajincom bezplatnú prepravu len päť dní po získaní statusu dočasného útočiska.

Základné pravidlá

Podľa Farkaša však Slovensko naďalej umožní napríklad bezplatnú prepravu žiakov do základných a stredných škôl vrátane sprievodu.

„Počas 60 dní pre tých, ktorí si aktívne budú chcieť hľadať prácu, bude umožnené z miesta pobytu cestovať vlakovou a prímestskou autobusovou dopravou aj do zamestnania,“ uviedol Farkaš. Doplnil, že výnimka bude platiť aj pre osoby so zdravotným postihnutím.

„Základné pravidlá sú, že pre osoby, ktoré budú opakovane vstupovať z Ukrajiny na Slovensko, takáto bezplatná doprava umožnená nebude a základná bezplatná preprava bude platiť buď päť dní po vstupe na Slovensko alebo päť dní po získaní statusu odídenca,“ dodal Farkaš.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Farkaš