Boeing uvažuje o novom type lietadla

Boeing
Foto: SITA / AP.

Navrhovaná 797 by vyhovela požiadavkám zákazníkov, no jej vývoj by si vyžiadal 15 miliárd dolárov. Spoločnosť sa tiež obáva, že by tým utrpel predaj modelu 787 Dreamliner.

Spoločnosť Boeing uvažuje o vytvorení nového typu lietadla. Malo by byť väčšie ako model 737, ale menšie ako 787 Dreamliner. Generálny riaditeľ firmy Dennis Muilenburg podľa agentúry AP uviedol, že nový stroj by mohol nahradiť menej ekonomické modely. Umožnil by leteckým spoločnostiam zaviesť nové linky na stredné vzdialenosti.

Muilenburg pripustil, že po novom modeli je dopyt, no Boeing si musí byť istý, že sa mu vývoj oplatí. Podľa analytikov by náklady na vývoj nového modelu lietadla mohli presiahnuť 15 miliárd dolárov, teda viac ako 13 miliárd eur.

Analytici však upozorňujú, že Boeing môže mať z navrhovaného stroja aj obavy. Mohol by totiž utrpieť predaj Dreamlinerov. Na druhej strane by však zatiaľ hypotetický model 797 bol konkurenciou na plánovanú dlhšiu verziu Airbusu 321.

Konečné rozhodnutie si Boeing necháva na budúci rok. Ak sa 797 stane skutočnosťou, prvé lietadlá by mohli na komerčných linkách začať lietať v roku 2025.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Boeing