Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Rýchlovlak Railjet xpress v Bratislave na Hlavnej stanici. Foto: Branislav Bibel.
6. 12. 2018 17:26 Železničná doprava od NasaDoprava.skSITA

Bratislava bude mať priame spojenie rýchlovlakom s Zürichom

Medzinárodnú linku cez Viedeň, Salzburg a Innsbruck budú prevádzkovať Rakúske spolkové železnice ÖBB v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko od 9. decembra s vlakovou súpravou Railjet xpress.

Bratislava bude mať prvý raz priame spojenie rýchlovlakom so švajčiarskym Zürichom. Medzinárodnú linku cez Viedeň, Salzburg a Innsbruck budú prevádzkovať Rakúske spolkové železnice ÖBB v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a. s. (ZSSK) od 9. decembra tohto roka. Rýchlovlak Railjet xpress s maximálnou rýchlosťou 230 kilometrov za hodinu zvládne cestu z Bratislavy do Zürichu za necelých desať hodín.

Vozeň druhej triedy vlaku Railjet xpress. Foto: SITA/Braňo Bibel.
Ide o predĺženie linky Viedeň – Zürich

Vlak bude mať odchod z Bratislavy Hlavnej stanice o 6:10 (zastaví aj v stanici Petržalke) a príchod do Zürichu o 15:20. Z najväčšieho mesta Švajčiarska bude odchádzať o 12:40 a do hlavného mesta SR príde o 21:51 (so zastávkami na staniciach Petržalka a Nové Mesto).

Vlaky budú vedené súpravou Viaggio Comfort. ÖBB a ZSSK predstavili vlak vo štvrtok v Bratislave na Hlavnej stanici, vlak absolvoval prezentačnú jazdu medzi Viedňou a Bratislavou. Pôjde o predĺženie doterajšieho spojenia Viedeň – Zürich.

Zastávky aj v Salzburgu a Innsbrucku

„Cestujúci sa z Bratislavy dostanú priamo do Zürichu za necelých desať hodín bez nutnosti prestupu. Samozrejme, Zürich je iba jednou z cieľových staníc, Railjet xpress spojí naše hlavné mesto s takými významnými rakúskymi sídlami, ako sú Salzburg či Innsbruck,“ informoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Členka predstavenstva ÖBB-Personenverkehr Michaela Huber (vľavo) a predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký. Foto: Braňo Bibel.
Z Bratislavy do Viedne rýchlejšie 

Ide podľa neho o významný krok k lepšiemu, rýchlejšiemu a častejšiemu spojeniu smerom na západ. „Veríme, že po dokončení trate Bratislava – Marchegg – Siebenbrunn – Wien Hbf v roku 2023 sa pri traťovej rýchlosti 200 kilometrov za hodinu čas cesty ešte skráti na zhruba 40 minút,“ uviedol Hlubocký.

Rušňovodiči ZSSK absolvovali teoretický a praktický výcvik v školiacom stredisku ÖBB vo Viedni, pričom podmienky získania osvedčenia na vedenie súpravy a rušňa radu 116 boli nastavené rovnako ako pre rakúskych vodičov. „Naši zamestnanci museli preukázať schopnosť viesť vlak konštrukčnou rýchlosťou,“ dodal šéf ZSSK.

Príchod vlaku Railjet xpress do Bratislavy. Foto: Braňo Bibel.
Počet vlakových spojení sa rozšíri

Členka predstavenstva ÖBB-Personenverkehr AG Michaela Huber povedala, že v súčasnosti existuje medzi hlavnými mestami Rakúska a Slovenska tridsať vlakových spojení a ich počet by sa mal rozšíriť. „Od roku 2023 plánujeme výrazné zrýchlenie vlakového spojenia medzi Bratislavou a Viedňou, a to na základe čiastočného zdvojkoľajnenia železničnej trate medzi oboma mestami. Tým sa nám podarí skrátiť celkový čas cesty z Bratislavy do Viedne zo 60 na 40 minút,“ uviedla Huber.

Zľava: generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký, členka predstavenstva ÖBB-Personenverkehr Michaela Huber, veľvyslanec SR v Rakúsku Peter Mišík a veľvyslanec Rakúska v SR Carl Helfried. Foto: Braňo Bibel.
Personál v reštauračnom vozni vlaku Railjet xpress. Foto: SITA/Braňo Bibel.
Pohľad do vozňa druhej triedy vlaku Railjet xpress. Foto: SITA/Braňo Bibel.

K téme

Holíč nad Moravou a Hodonín dočasne spoja vlaky Na trati Zvolen – Šahy od januára obnovia osobnú vlakovú dopravu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X