Bratislavské trolejbusy čaká veľká zmena číslovania, trojciferné značenie zanikne po 40 rokoch (foto)

Trolejbus, Dopravný podnik Bratislava
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Dopravný podnik Bratislava (DPB) chystá veľkú zmenu číslovania trolejbusových liniek. V tlačovej správe o tom informoval hovorca DPB Martin Chlebovec.

„Trojciferným číslam trolejbusov po štyridsiatich rokoch odzvonilo. DPB v týchto dňoch chystá zjednotenie číselných radov mestskej hromadnej dopravy (MHD), čím sa jasne odlíši od tej prímestskej,“ uviedol hovorca.

Zmena nastane 1. novembra a prinesie aj ďalší benefit. „Cestujúci si po novom už nebudú musieť pamätať dve rôzne čísla pri denných a nočných linkách jazdiacich rovnakým smerom,“ dodal.

Pribudnú ďalšie hybridné trolejbusy

Dopravný podnik plánuje rozvoj trolejbusovej dopravy v hlavnom meste. „Vozidlový park DPB už čoskoro rozšíri o ďalšie kusy hybridných trolejbusov, ktoré nasadí aj na viaceré dnešné autobusové linky a transformuje ich na trolejbusové,“ poznamenal Chlebovec.

Rozdiel medzi trolejbusovou a autobusovou dopravou sa vďaka hybridným vozidlám stiera, preto už nebude viac potrebné rozlišovať autobusové a trolejbusové čísla liniek.

Už v piatok je štvrtina trolejbusových liniek označovaná v autobusovom číselnom rade – ide o linky 33, N44, N47 a N72. „Od novembra k nim pribudnú aj ostatné trolejbusové linky a označovanie tak bude jednotné pre trolejbusy aj autobusy,“ doplnil.

Trolejbusy, MHD

Prehľadné číslovanie liniek

Nové čísla trolejbusov budú reflektovať takzvaný systém oblastného označovania liniek, ktorý bol zavedený ešte v rámci zmien MHD v 90. rokoch. Každá časť Bratislavy a regiónu v ňom má pridelené číslo.

„Trolejbusová doprava je ekologický variant MHD, ktorý v Bratislave premáva už vyše 110 rokov. Okrem rekonštrukcie a budovania nových tratí máme rozbehnuté aj nákupy viacerých typov vozidiel, ktorými spravíme cestovanie po hlavnom meste príjemnejšie a ekologickejšie. Nové prehľadné číslovanie liniek prispeje k rozvoju trolejbusovej dopravy, keď čoskoro vymeníme autobusy za trolejbusy, ale čísla liniek už meniť nebudeme,“ skonštatoval predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Staré čísla dostanú regionálne linky

Hlavným dôvodom, prečo DPB pristupuje k zmene označovania trolejbusových liniek už teraz, je nevyhnutnosť prenechania číselného radu 201 – 212 pre regionálne linky.

„V polovici novembra totiž v integrovanej doprave pribudnú nové linky na Záhorie, ktoré budú používať niektoré z uvoľnených čísiel,“ vysvetlil Chlebovec.

Dopravný podnik stanovil polročné prechodné obdobie, v rámci ktorého budú trolejbusové linky označené v cestovných poriadkoch a za predným sklom vozidiel duálne, čiže s použitím starého aj nového čísla linky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin ChlebovecMartin Rybanský
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava