Britská železničná doprava výrazne zdražela

Ilustračné foto: pixabay.com.

Priemerná cena cestovných lístkov v krajine stúpla o 3,4 %, čo je najviac od roku 2013.

LONDÝN 2. januára (SITA) – Priemerná cena cestových lístkov v železničnej doprave vo Veľkej Británii sa zvýšila o 3,4 percenta. Ide o najväčší rast cien železničnej prepravy v krajine od roku 2013. Informuje o tom britský portál bbc.com. Britské ministerstvo dopravy uviedlo, že zdraženie cestovného je v súlade s vývojom inflácie a zlepšením prepravnej siete.

Zvýšenie regulovaných cien cestovných lístkov vychádza z výpočtov používajúcich infláciu maloobchodných cien v krajine v júli minulého roka, konštatuje bbc.com. Cituje však Brucea Williamsona z organizácie Railfuture, ktorý vyzýva na to, aby sa pri zvyšovaní regulovaných cien cestovného používal index spotrebiteľských cien (CPI).

Britske vlaky.jpg
Britské železnice patria k najdrahším v Európe. Ilustračné foto: pixabay.com.

Železničná doprava v Británii patrí k najdrahším

Williamson tvrdí, že ak by sa od roku 2004 používal index spotrebiteľských cien, ceny cestovných lístkov v železničnej doprave v Británii by boli o 17 percent nižšie. Dodal, že cestovné v britskej železničnej doprave patrí k „najdrahším v Európe“.

Hovorca britského ministerstva dopravy uviedol, že rezort investuje do „najväčšej modernizácie našich železníc od viktoriánskych čias“. Mark Carne, generálny riaditeľ britskej železničnej spoločnosti Network Rail, uviedol, že pasažieri sa vďaka investíciám do železničnej siete v nadchádzajúcom roku dočkajú „obrovskej zmeny“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom