Cena za výstavbu križovatky Triblavina na D1 vzrástla na vyše 22 miliónov eur bez DPH

Križovatka Triblavina
Výstaba mimoúrovňovej križovatky Triblavina na diaľnici D1. Foto: facebook.com/NDS.

Národná diaľničná spoločnosť uzavrela so zhotoviteľom, spoločnosťou PORR ďalšie dodatky k zmluve o zmenách stavby. 

Cena za výstavbu mimoúrovňovej križovatky Triblavina na úseku diaľnice D1 Bratislava – Trnava sa zvýšila z pôvodne zazmluvnených 19,75 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (23,7 milińa eur vrátane DPH) najnovšie na 22,17 milióna eur bez DPH (26,6 milióna eur s DPH).

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) uzavrela so zhotoviteľom, spoločnosťou PORR, s. r. o., ďalšie dodatky k zmluve o zmenách stavby. Vyplýva to z informácií zverejnených v Centrálnom registri zmlúv.

Dôvodom úprav sú zmeny stavby križovatky pred dokončením z dôvodu rozšírenia diaľnice na osem pruhov v oboch smeroch bez vedľajších napájacích komunikácií, tzv. kolektorov.

Malo byť šesť pruhov s kolektormi

Pôvodne sa počítalo s rozšírením diaľnice na šesť pruhov s dvoma kolektormi po oboch stranách diaľnice. Najvyššiu hodnotu z posledných siedmich z celkových dvadsiatich pokynov na zmenu stavby má pokyn č. 14.

Zameraný je na sanáciu podložia a násypu na pravej a ľavej strane rozšírenia diaľnice v zmysle projektovej dokumentácie na zmenu stavby, ako aj zabezpečenie sto chýbajúcich zvodidiel s výškou 1,2 metra.

Cena týchto úprav je 1,73 milióna eur bez DPH (2,08 milióna eur s DPH). Pôvodná cena týchto zmien 2,23 milióna eur bez DPH je znížená o náklady na kolektorové pásy o 502,3 tisíca eur.

Stavba križovatky Triblavina. Foto: SITA/Diana Černáková.

Kraj musí zabezpečiť pripojenie

„V tomto navýšení však ešte nie sú zahrnuté náklady na zbytočne vypracovanú projektovú dokumentáciu pôvodne odsúhlasenej stavby Diaľnica D1 – križovatka Triblavina na šesť pruh s kolektormi,“ informoval predseda Občianskeho združenia Triblavina Milan Grožaj.

„Ministerstvo dopravy a NDS obetujú tieto zvýšené výdavky pre križovatku Triblavina, ktorá bude slúžiť súkromnej spoločnosti z Cypru,“ uviedol v súvislosti so spoločnosťou Starland Holding, a. s. Jej akcionár má sídlo v cyperskej Nikózii.

„O to, aby mohla križovatka skutočne slúžiť aj pre občanov, sa už musí postarať Bratislavský samosprávny kraj, ktorý musí zabezpečiť a aj zaplatiť jej pripojenie na cestnú sieť. Konečná cena za takúto zmenu bude preto oveľa vyššia,“ upozornil Grožaj.

Zmena technického riešenia, ktorá podľa neho mala priniesť úsporu vypustením kolektorov a zvýhodnila jediného investora, tak bude drahšia, ako pôvodné riešenie.

OZ Triblavina zorganizovalo viaceré akcie za zlepšenie dopravy v regióne. Foto: SITA/Marko Erd.

Križovatku majú dokončiť budúci rok

NDS obnovila výstavbu križovatky Triblavina vlani v auguste. Umožnila to právoplatnosť zmeny stavby pred dokončením v súvislosti s prehodnotením technického riešenia D1 po Blatné z pôvodných šiestich pruhov s kolektormi na osem pruhov bez nich.

Dôvodom zmeny je aj rastúca intenzita dopravy a koordinácia s prácami v križovatke D1/D4 Ivanka sever v rámci PPP projektu D4 a R7.

Výstavba križovatky Triblavina sa začala v roku 2015 a hotová mala byť v roku 2017. NDS predpokladá dokončenie stavby v roku 2020, hoci aktuálny termín ukončenia je koncom roka 2019.

Pre komplikovaný plán organizácie dopravy pri výstavbe mosta na D1 a opakované námietky v konaní o zmene stavby by mala byť križovatka odovzdaná do užívania až na budúci rok.

Mapa diaľnice D1 s križovatkou Triblavina a budúcej rýchlostnej cesty D4. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť