ČESMAD Slovakia nepodporí blokádu hranice s Ukrajinou, stretnutie s UNAS nepovažuje za potrebné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ČESMAD hrozí celoštátnym štrajkom autodopravcov
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia sa úplne stotožňuje s tým, že nedávna Dohoda medzi Európskou úniou a Ukrajinou v cestnej doprave spôsobuje slovenským dopravcom problémy.

Blokáda východnej hranice

Stretnutie s vedením Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) však nepovažuje za potrebné a blokádu východnej hranice plánovanú 1. decembra nepodporí.

„Nebudeme sa podieľať na vnútorných hrách UNAS-u. Ich nový predseda bol zvolený deviatimi hlasmi, čo jasne ukazuje relevantnosť únie,“ informoval v utorok prezident ČESMAD Slovakia Pavol Piešťanský.

Najväčšia domáca profesijná organizácia v cestnej doprave nerozumie logike zablokovať jeden hraničný priechod na Ukrajinu, ak ďalšie do Európskej únie zostanú otvorené. Podľa združenia je potrebná akcia na úrovni Bruselu.

„Veríme, že požiadavku na zrušenie alebo úpravu rozsahu výnimiek pre ukrajinských cestných dopravcov vyrokujú ministri dopravy dotknutých krajín v Európskej komisii,“ očakáva Piešťanský.

Znepríjemnenie života na východe

Navyše blokádou UNAS-u sa znepríjemní život obyvateľov na východe Slovenska. „Ak uzatvoríme výstup z EÚ na Ukrajinu, ukrajinské vozidlá tu budú dlhšie, čo má presne opačný efekt, ako potrebujeme,“ upozornil šéf ČESMAD Slovakia.

Na riešenie situácie s ukrajinskými vozidlami je potrebná čo najširšia európska podpora, združenie sa preto sústredí práve na kroky adresované Bruselu.

Doteraz zorganizovalo dve medzinárodné stretnutia najväčších dopravcov okolitých krajín z regiónu, kde prijali spoločné stanovisko. Zástupcovia viac ako 8-tisíc dopravných firiem, ktoré zamestnávajú cez 150-tisíc pracovníkov, odoslali spoločnú žiadosť Európskej komisii a ministrom národných vlád.

Výzva europoslancom

„Rokovali sme s ministrom dopravy Jozefom Rážom, získali jeho podporu nášmu plánu a pripravili podporný materiál na rokovanie ministrov dopravy v Bruseli 4. decembra. Ďalšie rokovanie s ministrom dopravy nás čaká už o pár dní,“ priblížil Piešťanský.

ČESMAD Slovakia takisto adresoval výzvu aj europoslancom a vedeniu Medzinárodnej únie cestnej dopravy (IRU), ktorá od združenia aj prevzala štafetu organizácie niektorých aktivít.

A rovnaké kroky urobili aj ostatné zapojené združenia. Vďaka výzve združenia na Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre dopravu DG MOVE sa aj na ich úrovni pripravuje stretnutie k téme ukrajinských dopravcov v EÚ.

Obchodná spolupráca ukrajinských kolegom

„Tieto kroky sú účinnejším riešením, ako symbolické štrajky na slovenskej hranici s Ukrajinou,“ tvrdí Piešťanský. Okrem toho združenie ponúklo ukrajinským kolegom aj obchodnú spoluprácu, ktorou by bolo možné zefektívniť a zrýchliť toky tovarov na Ukrajinu a naopak.

Za najvýznamnejší pokrok z doterajších rokovaní považujú to, že ukrajinská strana pripustila znovuzavedenie povolení vo vzájomnom styku a daná požiadavka nie je vôbec považovaná za nedohodnuteľnú.

Združenie považuje za dôležité čo najskoršie kroky na úrovni najvyšších politických reprezentácií , národných vlád a Ukrajiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Piešťanský
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMedzinárodná únia cestnej dopravy IRUUNAS Únia autodopravcov SlovenskaZdruženie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia