Dobrovoľníci z ČR darujú Košiciam trolejbus

Trolejbus_cs.jpg
Foto: Československý dopravák

Dobrovoľníci zrekonštruovali trolejbus Škoda 15 Tr do retro prevedenia. Premávať by mal na linke 71.

Pred štyrmi rokmi prestali v Košiciach premávať trolejbusy. Trolejové vedenie však ostalo na mieste a po zmene vedenia mesta dostávajú trolejbusy opäť zelenú. Košice však narazili na podstatný problém. Časť nepotrebného vozového parku bola medzičasom odpredaná do zahraničia. Takmer všetky zostávajúce trolejbusy zostali po rokoch odstavenia nepojazdné.

Aj preto dnes jazdí po meste jediné vozidlo a aj to len raz za týždeň, aspoň ako atrakcia. Riešením je nakúpiť nové vozidlá, čo je však záležitosť na niekoľko rokov.

“Rozhodnutie zrušiť v celom meste už vybudovanú sieť bolo vtedy naozaj nepochopiteľné. V rovnakom čase sa ostatné mestá na západe snažili naopak tento ekologický dopravný systém výrazne rozvíjať, prípadne spúšťať úplne odznova. Po takmer 50 rokoch sa trolejbusy dokonca vrátili do Prahy,” hovorí Libor Hinčica, šéfredaktor magazínu Československý Dopravák.

Československý trolejbus

S návratom trolejbusov do Košíc sa magazín snaží pomôcť. Mestu bezplatne daruje na používanie vlastný trolejbus typu Škoda 15 Tr. Pôjde o rovnaké vozidlo, aké v meste kedysi premávalo.

Nadšenci a dobrovoľníci ho v minulých týždňoch dokonca zrekonštruovali do retro prevedenia, aby čo najviac pripomínal rok 1993, keď trolejbusy v meste začali slávnostne premávať.

Keďže sa na oprave vozidla podieľajú dobrovoľníci z celého Česka a Slovenska a spojil tak ľudí od západu až na východ bývalej federácie, projekt dostal symbolický názov Československý trolejbus.

Dobrovoľníci ho natreli do historického červeno-krémového náteru a dostal aj pôvodný erb mesta Košice.

Pomôže s obnovením prevádzky

Na trolejbuse odpracovali viac ako 600 hodín. Väčšina z nich pracovala cez víkendy a po večeroch, niektorí dokonca aj 22 hodín denne. Dobrovoľníci trolejbus aktuálne opravujú v areáli Ekova Electric v Ostrave, ktorá na rekonštrukciu poskytla montážné haly.

Trolejbus v nasledujúcich týždňoch prevezú na východné Slovensko. Verejnosti ho predstavia na plánovanom podujatí Košický trolejbusový deň.

Vďaka rozšíreniu vozového parku zároveň pomôže s obnovením pravidelnej prevádzky trolejbusov v meste. Podľa plánov by mal už čoskoro premávať na linke 71 z Lingova do centra mesta a na sídlisko KVP.

Video o rekonštrukcii trolejbusu nájdete tu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPMK Dopravný podnik mesta Košice