Dodávky lietadiel Boeing medziročne klesli, firma prijala jedinú objednávku na stroj 737 Max

Boeing 737 MAX
Boeing 737 MAX. Foto: ilustračné, SITA/AP

Dodávky lietadiel americkej firmy Boeing zákazníkom v septembri medziročne klesli o 70 percent. Spoločnosť minulý mesiac dodala 26 lietadiel, pričom v septembri minulého roka to bolo 87 strojov.

Jediná objednávka

Boeing tak výrazne zaostáva za svojím konkurentom, európskou spoločnosťou Airbus, ktorá v septembri zákazníkom dodala 71 lietadiel. Ide o výsledok prehlbovania ťažkostí Boeingu, keďže uzemnenie strojov 737 Max trvá už takmer sedem mesiacov.

Firma Boeing uviedla, že v septembri zaevidovala jednu objednávku lietadla Max, ktorá je prvou od apríla. Hovorca spoločnosti však odmietol identifikovať súkromného klienta, ktorý si objednal tento jediný stroj Max. Ďalšia objednávka dvoch lietadiel Max bola minulý mesiac zrušená.

Uzemnené lietadlo

V júni materská firma leteckého prepravcu British Airways ohlásila záväzok kúpiť si 200 strojov Max, ale Boeing ešte tieto objednávky nezaevidoval do svojho účtovníctva, čo naznačuje, že dohoda ešte nie je konečná.

Lietadlo Max je celosvetovo uzemnené od polovice marca, od druhej havárie tohto stroja. Celkovo pri dvoch nehodách lietadla Max zahynulo 346 ľudí. Počas januára až septembra Boeing zákazníkom dodal 302 lietadiel. Od európskeho výrobcu lietadiel Airbus si klienti v rovnakom období prevzali 571 strojov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AirbusBoeingBritish Airways