Dopravný podnik Bratislava má 31 nových kĺbových autobusov, posilnia najmä tie najvyťaženejšie linky (foto+video)

BRATISLAVA: Predstavenie nových kåbových autobusov
Nové kĺbové autobusy vo vozovni Jurajov dvor počas tlačového brífingu primátora Bratislavy a Dopravného podniku Bratislava (DPB), na ktorom predstavili 31 nových kĺbových autobusov s najmodernejšou výbavou. Bratislava, 21. september 2022. Foto: SITA/Jana Birošová

Dopravný podnik Bratislava (DPB) vo štvrtok symbolicky pri príležitosti medzinárodného dňa bez áut predstavil 31 nových kĺbových autobusov s modernou výbavou. Ako informoval hovorca DPB Martin Chlebovec, nové autobusy zlepšia komfort cestovania a posilnia niektoré linky.

„Druhá várka nedávno objednaných nových autobusov prichádzala do bratislavského depa po skupinách, následne sa testovali jednotlivé komponenty a v súčasnosti sa postupne zaraďujú do premávky,“ uviedol.

Päť miliónová úspora

Nové nízkopodlažné vozidlá doplnia a modernizujú vozidlový park DPB a zabezpečia zvýšenie prepravnej kapacity najmä najvyťaženejších liniek v rôznych mestských častiach. V prvej etape objednal dopravca 40 kusov kĺbových vozidiel, pri objednávke druhej časti flotily využil opciu a dokúpil 31 vozidiel.

„Zaujímavosťou je dosiahnutá úspora pri tomto nákupe, ktorá predstavuje zhruba päť miliónov eur, vďaka čomu ide o historicky najvýhodnejšiu kúpu kĺbových autobusov,“ priblížil hovorca s tým, že na rozdiel od posledného obstarávania kĺbových vozidiel v roku 2017 je celková cena o 30 percent nižšia.

Posilnia nimi najmä vyťažené linky

Nové vozidlá DPB postupne nasadí najmä na linky 21, 31, 32, 37 39, 50, 63, 70, 78, 88, 93, 96, 98, kde budú premávať spoločne s ostatnými typmi kĺbových autobusov.

„Cestujúca verejnosť sa s novými vozidlami stretne napríklad v rámci jazdy v smere Záhorská Bystrica – Staré Mesto, Lamač – Ružinov, obsluhovať budú tiež smer Devínska Nová Ves – centrum mesta a posilnia aj tradične vyťažené linky obsluhujúce napríklad Petržalku, Ružinov a Nové Mesto,“ skonštatoval DPB.

Moderný interiér plný výhod

Oproti vozidlám z prvej objednávky budú nové autobusy vybavené úspornejšími plne ledkovými prednými svetlometmi.

„Cestujúcim ponúknu moderný interiér s 39 sedadlami v hygienickom koženkovom prevedení a sedadlami vyhradenými pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou,“ spresnil Chlebovec s tým, že v každom vozidle sú vyhradené priestory pre detský kočík, invalidný vozík a bicykel. K dispozícii budú tiež USB nabíjačky, WIFI pripojenie a kamerový systém.

Informačný systém poskytne cestujúcim aktuálne dopravné informácie vrátane informácií o možnosti prestupov v reálnom čase.

„Klimatizácia plní funkciu nielen chladenia, ale aj kúrenia a je spúšťaná automaticky v závislosti od vonkajšej teploty a teploty v interiéri autobusu,“ priblížil hovorca a dodal, že klimatizácia v kombinácii s vysokou mierou zatmavenia determálnych okien zabezpečí v priestore pre cestujúcich účinný tepelný komfort najmä počas horúcich letných dní. Vozidlá disponujú tiež systémom pre automatické počítanie cestujúcich (APC) a hlásičmi pre slabozrakých a nevidiacich.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Chlebovec
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava