Dopravný podnik Bratislava spúšťa sčítanie cestujúcich, brigádnikov k tomu potrebovať nebude

Dopravný podnik Bratislava
Cestujúcich v bratislavskej MHD sčíta automat umiestnený priamo nad dverami vozidla. Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

Dopravný podnik Bratislava (DPB) spúšťa celomestské sčítanie cestujúcich.

„Bratislava sa neustále mení. Vznikajú nové štvrte, sťahujú sa sem noví obyvatelia a neustále sa mení aj to, ako ľudia cestujú. Chceme presne poznať kde, kto a v akom čase využíva mestskú hromadnú dopravu (MHD), preto spúšťame celomestské sčítanie cestujúcich,“ uvádza DPB na sociálnej sieti a dodáva, že na základe sčítania vedia oveľa lepšie plánovať prevádzku MHD.

Iné mestá sčítavajú manuálne

„Posilniť linky, ktoré už kapacitne nestačia, pridať spoje, alebo naopak optimalizovať menej vyťažené spoje a vozidlá a vodičov využiť tam, kde sú potrebnejší,“ poznamenal dopravný podnik.

Kým v iných mestách sčítanie cestujúcich realizujú manuálne, Bratislava využije automatizovaný systém, zabudovaný priamo vo vozidlách MHD.

Nakupujú vozidlá s „počítadlom“

„Iné mestá na takéto sčítavanie musia najímať brigádnikov, ktorí cestujúcich manuálne počítajú a vždy tam ide o organizačne aj finančne veľmi náročný proces. V Bratislave sme pokrokoví a všetky nové vozidlá nakupujeme už s technológiou automatického počítania, ktorá je umiestnená priamo nad dverami,“ vysvetlil dopravný podnik.

Ako dodal, takto vybavené vozidlá sa v nasledujúcich týždňoch postupne objavia na všetkých linkách, aby získali dáta z každého jedného spoja.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava