Dopravný podnik Bratislava spustí rozsiahlu rekonštrukciu zastávok, ľudia už nebudú moknúť na daždi

Dopravný podnik začne s opravou električkových zastávok pri Mladej garde. Foto: /www.facebook.com/DPBratislava

Dopravný podnik Bratislava (DPB) začne v pondelok (25. apríla) s opravou električkových zastávok pri Mladej garde. V tlačovej správe o tom informoval hovorca DPB Martin Chelbovec.

Zastávky s prístreškami

„V pondelok sa DPB pustí do modernizácie oboch frekventovaných nástupísk na zastávke Mladá garda. Cestujúci budú po novom nastupovať na upravených ostrovčekoch, ktoré DPB postupne vybaví prístreškom, ktorý doteraz chýbal,“ uviedol s tým, že rekonštrukcia bude bez obmedzení mestskej hromadnej dopravy (MHD).

Výsledkom rekonštrukcie budú vyvýšené a nanovo vydláždené ostrovčeky, antracitový mobiliár s novým označníkom a upravené bezbariérové vstupy.

Na zastávkach nakoniec osadia prístrešky v súlade s dizajn manuálom Metropolitného Inštitútu Bratislava (MIB), vybavené budú ekologickým solárnym osvetlením.

„DPB plánuje do druhej polovice letných prázdnin obnoviť aj iné zastávky, napríklad ďalších osem nástupísk na račianskej radiále, ktorých stav je v súčasnosti už nevyhovujúci,“ poznamenal Chlebovec. K zastávke Mladá garda tak pribudne vynovená Riazanská, Biely Kríž a Pionierska.

Práce prebehnú v dvoch etapách

Po ukončení stavebných prác bude vždy na jednom z nástupísk osadený nový prístrešok, na opačnej strane vznikne konštrukčný základ pre jeho neskoršie osadenie.

Stavebné práce bude dopravný podnik realizovať v dvoch etapách, počas plnej premávky MHD aj automobilovej dopravy, tak, aby obsluha zastávok ostala zachovaná.

„Sprístupnená ostane vždy polovica nástupiska, pričom električky budú zastavovať v časti, ktorá nie je staveniskom. Cestujúcich aj vodičov však môžu zastihnúť krátkodobé zmeny a lokálne obmedzenia,“ upozornil Chlebovec.

Prvé prístrešky na račianskej radiále vzniknú prostredníctvom 100-tisícovej vládnej dotácie z roku 2020. Ide o začiatok avizovaného Programu obnovy a doplnenia prístreškov, v rámci ktorého obnovia viac ako 200 zastávok.

Rozsiahlu investíciu bude DPB financovať aj z ďalších zdrojov, pričom najväčšiu časť uhradí vďaka nenávratnému finančnému príspevku z európskych fondov vo výške 1,8 milióna eur, ktoré na tento účel získal podpisom zmluvy s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v závere minulého roka. Zvyšné prístrešky vzniknú na základe komerčných spoluprác hlavného mesta Bratislavy a DPB.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Chelbovec
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik BratislavaMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR