DPB: Priame linky MHD nie sú efektívne

Električka v Bratislave. Foto: SITA/Diana Černáková.
Dopravný podnik Bratislavy optimalizuje trasovanie

Priame linky mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Bratislave nie sú efektívne. Systém s veľkým množstvom liniek a riedkymi intervalmi sa v minulosti ukázal ako neprehľadný a neatraktívny, najmä z dôvodu dlhého čakania na spoj.

Dopravný podnik Bratislava (DPB), tak ako aj iné dopravné podniky v Európe, postupne optimalizuje trasovanie spôsobom menšieho počtu liniek s hustým intervalom. Vďaka tomu je systém prehľadný a spoje premávajú každých niekoľko minút. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Nemocnice? Nie je reálne mať spoje odvšadiaľ

V niektorých prípadoch by však občania uprednostnili priame linky, ako napríklad z hlavnej vlakovej stanice do bratislavských nemocníc. Existuje priama autobusová linka medzi nemocnicou Kramáre a hlavnou stanicou. Ďalšie veľké nemocnice ako ružinovská alebo nemocnica na Antolskej ulici nemajú priamy električkový ani autobusový spoj zo stanice.

Nemocnica
Foto: vZdravotnictve.sk

Dopravný podnik v minulosti pristúpil k zníženiu počtu električkových liniek, čo sa dotklo napríklad aj ružinovskej nemocnice.

„Systémy mestskej hromadnej dopravy sú založené na prestupoch. Nie je reálne možné viesť priame spojenia na všetky miesta, aj keď sú to napríklad nemocnice. V minulosti sme zrušili niektoré električkové linky, avšak zahustili sme interval zachovaných liniek bez zníženia celkového rozsahu počtu spojov v sieti,“ dodáva Volfová.

Tento týždeň začína platiť nový cestovný poriadok pre električky a autobusy. Má zrýchliť električkovú dopravu na ružinovskej a račianskej radiále v priemere o jednu minútu.

Dopravný podnik Bratislava bude tiež rovnomernejšie nasadzovať nízkopodlažné električky na všetkých radiálach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava