Duševne chorí ľudia za volantom. Vedia o nich dopravní policajti?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Self drive
Ilustračné foto Foto: Getty images

Z praxe sú známe prípady keď osoby, ktorým bola diagnostikovaná duševná porucha, ako napríklad schizofrénia, aj naďalej sadajú za volant. Počet duševných porúch celosvetovo rastie a Slovensko nie je žiadnou výnimkou.

Tento problém je úzko previazaný aj na spôsobilosť vedenia motorových vozidiel u choromyseľných šoférov, ako aj zodpovednosť ošetrujúcich lekárov a ich vzájomnej komunikácie s orgánmi Policajného zboru (PZ).

Ako vysvetlil klinický a dopravný psychológ Karol Kleinmann, schizofrénia je vážne duševné ochorenie, ktorým trpí asi jedno percento obyvateľstva. Na Slovensku je to asi 50-tisíc ľudí. Ide o ochorenie spôsobené poruchou činnosti mozgu, kedy sa chorý odcudzuje svojmu okoliu, pociťuje chaos, stiesnenosť a stratu kontroly nad sebou. Má zvláštne pocity, vníma, rozmýšľa a robí závery neobvykle, neobjektívne, pre okolie nepochopiteľne.

Legislatíva je nastavená dobre

Zisťovali sme aký je postup, keď ošetrujúci lekár diagnostikuje osobe napríklad schizofreniu, alebo ako funguje komunikácia medzi lekármi a Policajným zborom.

Klinický a dopravný psychológ Karol Kleinmann uviedol, že lekár postupuje podľa vyhlášky Ministerstva vnútra SR (MV SR) a v prípade, že u vodiča je diagnostikovaná schizofrénia, bipolárna afektívna porucha (dlhodobé psychické ochorenie charakterizované opakujúcimi sa epizódami mánie a depresie) alebo iné psychotické ochorenie, musí to oznámiť na príslušný dopravný inšpektorát. Ten má následne vodičovi odobrať vodičský preukaz.

Lekári môžu podmieniť spôsobilosť vodiča

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) nám potvrdilo, že posudzujúci lekár môže šoférovanie podmieniť povinnosťou vodiča pravidelne sa podrobovať lekárskej prehliadke.

„Podmienenie zdravotnej starostlivosti povinnosťou pravidelne sa podrobovať lekárskej prehliadke sa vyznačí do vodičského preukazu formou kódu. Držiteľ vodičského oprávnenia je povinný mať pri sebe počas šoférovania doklad o podmienenej zdravotnej spôsobilosti, ktorý má dobu platnosti určenú posudzujúcim lekárom,“ uviedol tlačový odbor rezortu zdravotníctva.

„V prípade, že lekár alebo dopravný inšpektorát vodičovi, ktorý trpí schizofréniou vodičský preukaz neodobral, môže to ktorýkoľvek občan nahlásiť na Úrade pre zdravotnú starostlivosť,“ vysvetľuje odborník.

Schizofrenici za volant nepatria

Rezort zdravotníctva dodal, že zákon o cestnej premávke stanovuje povinnosť každému lekárovi nahlásiť duševne chorého pacienta na polícii. Ak je vodičovi stanovená schizofrénia, polícia je oprávnená odobrať mu vodičský preukaz.

V prípade, že pacientovi nebol odobratý vodičský preukaz a ten spôsobí dopravnú nehodu, je na prešetrení orgánov činných v trestnom konaní určiť, kto pochybil. Schizofrenik nie je totiž zodpovedný za svoje konanie a správanie.

Kleinmann ďalej uviedol, že legislatívne je tento systém výborne spracovaný. „Vždy sa ale nájde niekto, kto hrubo porušuje zákon, či už vedome alebo nevedome,“ dodal lekár.

Lekár má informovať políciu do 5 dní

Lekár musí informovať Policajný zbor do piatich pracovných dní odo dňa, kedy sa u vodiča zistila psychická porucha. Následne majú policajní príslušníci rozhodnúť o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti tohto držiteľa vodičského oprávnenia.

Po nariadenej prehliadke lekár vydá doklad, ktorý je vodič povinný predložiť na polícii. Ak sa osoba lekárskej prehliadke nepodrobí, alebo je zdravotne nespôsobilá, polícia je oprávnená odobrať vodičské oprávnenie.

V prípade, že lekárskou prehliadkou sa zistí, že vodič môže šoférovať iba ak dodrží určité podmienky, polícia mu obmedzí vodičské oprávnenie, aby zodpovedalo jeho zdravotnej spôsobilosti. Obmedzenie sa priamo vyznačí vo vodičskom preukaze formou kódu.

„Polícia môže vo veci preskúmania zdravotnej spôsobilosti konať na základe oznámenia alebo vlastného zistenia. V zmysle zákona môže polícia nariadiť preskúmanie zdravotnej spôsobilosti aj v prípade, že oznámenie podá rodina, alebo iná osoba. Tu je však potrebné podotknúť, že na rozhodovanie o preskúmaní zdravotného stavu sa vzťahuje zákon o správnom konaní pričom správny orgán musí vychádzať zo spoľahlivo zisteného stavu veci,“ uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRPrezídium policajného zboru SR