EK odporúča Slovenska zamerať sa na strategické investície a udržateľnosť dopravy

Asfalt_prask.jpg
Foto: Pixabay.com

Slovensko by podľa odporúčania Európskej komisie (EK) na roky 2019 a 2020 malo zacieliť investície na dopravu a jej udržateľnosť.

EK poukazuje na potrebu investícií do dopravnej infraštruktúry a zlepšenie dopravných sietí. Tie si vyžadujú strategické investície.

Slovensko zaostáva v oblasti dobudovania základnej cestnej a železničnej siete v rámci transeurópskej dopravnej siete, napríklad, v koridore Rýn – Dunaj,“ uviedla komisia.

Slovensko má výrazný investičný dlh

Nedostatky v dopravnej sieti by sa mohli odstrániť zvýšením prepojenosti, multimodálnosti a interoperability existujúcich verejných a mestských dopravných sietí. Taktiež aj podporovaním udržateľných druhov dopravy.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) tvrdí, že robí všetko pre to, aby dobehlo investičný dlh. Slovensko ho v tejto oblasti malo už v čase svojho vstupu do Európskej únie.

„Takmer polovica zo zdrojov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) smeruje do dopravných módov, ktoré preferuje EÚ aj napriek tomu, že Slovensko má výrazný investičný dlh aj pri budovaní základnej siete diaľnic a rýchlostných ciest,“ uviedla pre agentúru SITA rezortná hovorkyňa Karolína Ducká.

Treba investovať do verejnej dopravy

„Okrem modernizácie železníc (nové vlaky, železničné uzly) sa investuje aj do verejnej osobnej dopravy (električkové trate v Bratislave a Košiciach, vozidlá MHD vo viacerých mestách) alebo rozvoja vodnej dopravy (Dunajbus), čo sú presne tie druhy dopravy, ktoré EÚ preferuje,“ priblížila Ducká.

električka do Petržalky
Električka na novej trati v Bratislave cez Starý most. Foto: SITA/Marko Erd.

Rezort prisľúbil, že aj v ďalšom programovom období bude presadzovať čo najväčšiu alokáciu z eurofondov do dopravy.

Modernizácia infraštruktúry financovaná z európskych peňazí

Ministerstvo dopravy a výstavby má podľa štátneho rozpočtu v tomto roku schválené výdavky v celkovom objeme 1,154 miliardy eur. Z toho tvoria zdroje EÚ 28,51 miliónov eur.

Na cestnú dopravu má ísť 345,33 miliónov eur (zhruba 30 %), na železničnú dopravu 545,75 miliónov eur (47 %) a na vodnú dopravu 1,92 miliónov eur (0,2 %). Na leteckú dopravu sa vyčlenilo 9,29 miliónov eur (0,8 %).

Záverečný účet ministerstva dopravy

Výdavky ministerstva dopravy a výstavby v roku 2018 podľa záverečného účtu dosiahli celkovo 1,967 miliardy eur, z toho z rozpočtu EÚ 554,8 miliónov eur.

Na dopravu išlo spolu 1,789 miliardy eur, z toho na cestnú 906,77 miliónov eur, na železničnú 865,72 miliónov eur, na vodnú 3,13 miliónov eur a na leteckú 13,46 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia