Električky Vario LF2 Plus po vyše troch mesiacoch opäť vozia cestujúcich

DPMK - električky
Električková doprava v Košiciach. Foto: SITA/Viktor Zamborský.
Električky museli zostať dočasne vylúčené z prevádzky pre závažné technické poruchy

Po vyše troch mesiacoch v nedeľu opäť vyšli v Košiciach na dráhu električky Vario LF2 Plus. Tie museli zostať dočasne vylúčené z prevádzky z dôvodu závažných technických porúch, ktoré sa na dvoch električkách tohto druhu udiali v januári pri jazde na linkách do U. S. Steel Košice.

V oboch prípadoch došlo k roztrhnutiu brzdového kotúča zaisťovacej brzdy, ktorý prerazil podlahu. Našťastie sa žiaden z cestujúcich nezranil, keď časť brzdového kotúča po prerazení podlahy skončila až v streche električky. Informoval o tom v tlačovej správe Magistrát mesta Košice.

Vo vozovom parku Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) je 46 električiek Vario LF2 Plus. Cena jednej z nich predstavovala takmer 1,74 milióna eur, pričom 85 percent bolo preplatených z eurofondov, 10 percent zo štátneho rozpočtu a zvyšných päť percent spolufinancoval DPMK.

Komisia bola s výsledkom opráv spokojná

Mimoriadne udalosti električiek Vario LF2 plus z januára 2019 preverovala nezávislá expertná komisia.

„Výrobca zabezpečil dodatočné utesnenie elektrických svorkovníc, úpravu softvéru riadiacej jednotky električky, dodatočnú montáž nerezových štítov nad podvozkami chrániacimi vnútorný priestor vozidla. Následne bola úspešne vykonaná skúšobná jazda na rýchlodráhe takto upravenej električky za účasti Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) a výrobcu,“ uviedol riaditeľ techniky a údržby DPMK Emil Štofčo.

Štvrtková testovacia jazda zameraná na plnú prevádzkovú rýchlosť, simuláciu rôznych prevádzkových stavov a kontrolu uskutočnených zmien v softvéri električiek prebehla v najlepšom poriadku. Vedenie DPMK preto dalo návratu týchto električiek zelenú.

„Zatiaľ sme do bežnej prevádzky vrátili 12 takto upravených vozidiel na linky R premávajúcich na rýchlodráhe do U. S. Steel Košice. V priebehu nasledujúcich dní k nim pribudne aj zvyšných 34 takto upravených električiek tohto typu,“ dodal Emil Štofčo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom