Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlak ZSSK
Foto: slovakrail.sk
9. 10. 2018 13:48 Železničná doprava od NasaDoprava.skSITA Diskusia

Európska komisia preplatí 134,5 milióna eur na nákup 25 nových vlakov

Predstavuje to 85 % z celkových oprávnených výdavkov 158,35 mil. eur na nové elektrické vlaky pre Železničnú spoločnosť Slovensko. Zvyšné prostriedky predstavuje spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu. ​​​​​​​Nové vlaky budú stáť celkovo 160 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Európska komisia po schválení financovania nákupu 25 nových elektrických vlakov pre Železničnú spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) preplatí zo zdrojov Európskej únie 134,5 mil. eur, teda 85 % z celkových oprávnených výdavkov 158,35 mil. eur. Zvyšné prostriedky predstavuje spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu.

Projekt bude financovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. Nové vlaky budú stáť celkovo 160 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (192 mil. eur vrátane DPH), dodá ich konzorcium spoločností Škoda Transportation, a. s., Plzeň a ŽOS Trnava, a. s.

Vlaky budú premávať v Žilinskom kraji

Ako Ministerstvo dopravy a výstavby SR v utorok informovalo, nové vlakové súpravy pre regionálnu dopravu v Žilinskom kraji pribudnú postupne v rokoch 2019 – 2021. Premávať budú podľa ZSSK na tratiach Žilina – Trenčín, Horní Lideč – Púchov, Žilina – Čadca – Zwardoń a Žilina – Liptovský Mikuláš. „Nové vlaky, ktoré v posledných rokoch pribúdajú do slovenských regiónov, sú pre cestujúcich ďalším z argumentov, prečo nechať auto doma a cestovať do práce, či do školy verejnou dopravou. Je to správna cesta a som veľmi rád, že Európska komisia nám pomáha na našej ceste k ekologickejšej doprave,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Ilustračné foto: ŽSR.
Pribudlo sto nových regionálnych vlakov

Na Slovensku vďaka fondom EÚ pribudlo v rokoch 2010 až 2015 sto nových a zmodernizovaných regionálnych vlakov. V súčasnom programovom období sú zatiaľ naplánované dva projekty obnovy vlakov, okrem 25 elektrických vlakov pre žilinský región aj 21 dieselových vlakov, ktoré budú premávať v okolí Zvolena a Banskej Bystrice.

Zazmluvnili modernizáciu trate pri Púchove

Ministerstvo dopravy nedávno podpísalo so Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR) zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku na realizovanú modernizáciu trate medzi Púchovom a Považskou Teplou. „Ministerstvo dopravy schválilo žiadosť o nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 350 mil. eur a zaslalo tento železničný projekt na schválenie do Bruselu. Zazmluvnenie projektu v praxi znamená, že odteraz už bude možné refundovať stavebné práce z eurofondov, kým boli doteraz preplácané zo štátneho rozpočtu,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Ilustračné foto: SITA/Ľudovít Vaniher.Ilustračné foto: SITA/Ľudovít Vaniher.
Zakontrahované sú takmer dve miliardy eur 

Po zazmluvnení projektu modernizácie trate Púchov – Považská Teplá v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra zazmluvnenie prostriedkov v prioritnej osi modernizácia železníc a nákup vlakov vzrástlo na 77 %. Ďalších viac ako 330 mil. eur je pripravených na rozvoj železničnej dopravy v prioritnej osi mimo siete hlavných európskych koridorov. Celkovo je v uvedenom operačnom programe zazmluvnená polovica alokácie, teda 1,985 mld. eur.

Odporúčané články

Na Slovensku budú jazdiť nové vlaky s dieslovým motorom Na východe Slovenska pribudnú nové vlaky, budú jazdiť aj do Mukačeva

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová v Bruseli podporila voľbu zo zahraničia, dôležitou je aj otázka životného prostredia Giba nerozumie konaniu poslancov a hovorí, že Ústavný súd SR bude minimálne do septembra nekompletný Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Trnava vystupuje zo Združenia miest a obcí Slovenska, primátor Bročka vysvetlil dôvod Prezidentka Čaputová svoj postoj k vymenovaniu ústavných sudcov nemení a víta Dankovo vyjadrenie Horúčavy ohrozujú aj zvieratá. Ako ich chrániť? Polícia našla telo YouTubera menom Etika, ktorý nedávno zverejnil video o samovražde Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X