Iniciatíva stredné Slovensko je nespokojná s nekonaním NDS

Pohľad do jednej z rúr tunela Čebrať na stavbe D1 pri Ružomberku. Foto: SITA/Milo Fabian.

Okrem listu NDS a rokovania na úrovni zasadania vlády chcú členovia iniciatívy hľadať podporu aj u obyvateľov miest.

Primátori miest zapojení do Iniciatívy stredné Slovensko vyjadrili na prvom tohtoročnom zasadnutí výkonného výboru 1. februára v Banskej Bystrici nespokojnosť s nekonaním Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

V rámci severojužného cestného prepojenia sú podľa nich stále posúvané termíny a nerealizujú sa procesné úkony či verejné obstarávania. V najbližšom období výbor plánuje napísať list NDS a následne chce prerokovať jej postupy na úrovni zasadnutia vlády. Správu zo zasadnutia výkonného výboru iniciatívy zaslala agentúre SITA hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová.

V úsilí nepoľavia, podniknú ďalšie kroky

„Čas plynie a vážna situácia v oblasti dopravy, ktorú chceme riešiť, stagnuje. Nejde len o konkrétne mestá, držíme spolu a chceme dosiahnuť celoplošné riešenie. Výkonný výbor združenia Iniciatíva stredné Slovensko sa preto dohodol na ďalšom postupe. V našom úsilí nepoľavíme a podnikneme ďalšie kroky,“uviedol predseda iniciatívy a primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Foto: SITA/Jakub Julény.

V závere roka 2017 sa uskutočnila programová konferencia združenia, ktorá vo viacerých dotknutých mestách vyústila do blokád ciest. Zároveň z nej vyplynuli konkrétne požiadavky na zlepšenie situácie, ktoré boli smerované kompetentným na najvyššej štátnej úrovni.

Zostalo len pri sľuboch

Nakoľko dohodnuté termíny a harmonogram potrebných úkonov nevyhnutných k realizácii jednotlivých úsekov prepojenia neboli zo strany NDS dodržané, v máji 2018 členovia združenia tlmočili svoju žiadosť aj predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu. Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia Ministerstva dopravy a výstavby SR a NDS.

Šéf rezortu dopravy deklaroval, že k zdržaniu často dôjde kvôli tretím stranám, ktoré do konaní zasahujú. Generálny riaditeľ NDS v prítomnosti predsedu vlády a ministra sľúbil členom Iniciatívy stredné Slovensko aktualizáciu všetkých termínov v rámci severojužného prepojenia Slovenska.

„Žiaľ, ako veľakrát predtým, zostalo len pri sľuboch. Naďalej dochádza k posúvaniu termínov, nerealizujú sa procesné úkony či verejné obstarávania,“ konštatuje správa zo stretnutia iniciatívy.

Do protestov sa v minulosti zapojili aj Ružomberok, Krupina a ďalšie regióny. Foto: SITA/Peter Rusko.

Upozorňujú na problematické úseky

Nedostatočná dopravná infraštruktúra na strednom Slovensku spojila primátorov a starostov, ktorí v máji 2017 založili otvorené združenie Iniciatíva stredné Slovensko. Cieľom združenia je pravidelne upozorňovať kompetentných na problematické úseky a chýbajúcu cestnú sieť v stredoslovenskom regióne.

Za dôležité považujú cestné prepojenie severu s juhom Slovenska na trase Trstená – Dolný Kubín – Ružomberok – Banská Bystrica – Zvolen – Šahy. Aktuálne chcú dosiahnuť vybudovanie diaľnice D1 v úseku Turany – Hubová a Hubová – Ivachnová, rýchlostnej cesty R3 Trstená – Dolný Kubín, R1 Ružomberok – Banská Bystrica a súvisiace spojenie I/71 Lučenec – Fiľakovo – Salgótarján.

Medzi priority iniciatívy patrí aj liberalizácia železničnej dopravy na strednom Slovensku, čo by malo priniesť ďalšie zlepšenie v tejto oblasti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť