K ekologickej preprave sa pridalo ďalšie mesto, elektrické kolobežky nájdete už aj v Trenčíne

Elektrické kolobežky, Trenčín

Ďalším krajským mestom, kde môžu miestni obyvatelia, ale aj návštevníci využívať na svoju prepravu zdieľané kolobežky, je Trenčín. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová, súkromná spoločnosť v spolupráci s trenčianskou samosprávou umiestnila na frekventovaných miestach v meste 130 kolobežiek.

„Podmienkou využívania kolobežky je minimálny vek 18 rokov, špeciálna aplikácia v mobilnom telefóne, internetové pripojenie a platobná karta. Po krátkej registrácii a zadaní platobných údajov si pomocou aplikácie môžu záujemcovia kolobežku požičať,“ uviedla Ságová.

Tá zároveň vyzýva užívateľov kolobežiek k ohľaduplnosti a zodpovednosti. „Pre jazdu na kolobežke treba využívať prioritne cyklotrasy a pravé krajnice ciest. Na chodníku je jazda elektrickou kolobežkou povolená, ale len rýchlosťou chôdze a na jeho pravej strane. Maximálna rýchlosť kolobežiek je 25 kilometrov za hodinu, v peších zónach a na vybraných úsekoch mesta je automaticky znížená na 10 kilometrov za hodinu,“ upozornila trenčianska hovorkyňa.

Na jedno nabitie prejde kolobežka viac ako 40 kilometrov a pri každom dobíjaní je dezinfikovaná. Ráno nájdu potenciálni užívatelia nabité kolobežky na 36 miestach v Trenčíne, zaparkovať by ich mali v blízkosti cyklostojanov, prípadne na chodníku tak, aby nikomu neprekážali.

„Zóny s obmedzenou rýchlosťou a zákazom parkovania bude mesto v spolupráci s prevádzkovateľom priebežne vyhodnocovať. V budúcnosti môžu pribudnúť ďalšie zóny s obmedzenou rýchlosťou a zákazom parkovania tak, aby sa cítili všetci účastníci mestskej premávky bezpečne,“ dodala Ságová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika Ságová