Kamióny blokujú viaceré cesty na Slovensku aj v piatok, polícia vodičom odporúča obchádzkové trasy (foto)

Kamióny, štrajk autodopravcov
Pohľad na kamióny, ktoré aktuálne úplne zablokovali cestu na Rožňavskej ulici v smere do mesta, kvôli pokračujúcemu štrajku zástupcov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) proti daňovému zaťaženiu. Bratislava, 8. január 2020. Foto: SITA/KR PZ Bratislava
  • aktualizované 10. januára 13:33

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) v piatok pokračuje štvrtý deň v celoštátnom proteste proti podmienkam podnikania v cestnej doprave.

Neuspela totiž s ani jednou zo svojich dvoch hlavných požiadaviek – zníženie dane z motorových vozidiel o 50 % a pozastavenie výberu mýta do vyriešenia záverov správy Najvyššieho kontrolného úradu SR o prevádzke elektronického mýtneho systému.

Motoristi musia podľa polície a organizátorov štrajku očakávať od 8.00 do 20.00 dopravné obmedzenia vrátane blokovania viacerých úsekov ciest na rôznych miestach Slovenska, či v Bratislave, na Orave, v Košiciach, Ružomberku, najnovšie aj v Žiline, Považskej Bystrici, ako aj na hraničných priechodoch do Česka (Makov, Svrčinovec, Brodské), do Poľska (Trstená) a do Maďarska (Medveďov, Komárno, Šahy, Slovenské Ďarmoty).

Zablokovaná Rožňavská ulica

Na hraničnom priechode Brodské na diaľnici D2 v smere na Slovensko blokujú nákladné vozidlá ľavý jazdný pruh. Pravý jazdný pruh je prejazdný pre osobné vozidlá.

Autodopravcovia v piatok v Bratislave približne od 10:00 až do odvolania opäť dočasne zablokovali Rožňavskú ulicu v smere do mesta. Ulica v smere z mesta je prejazdná pre individuálnu dopravu len v jednom jazdnom pruhu.

„Zároveň upozorňujeme vodičov, že verejné zhromaždenie a s ním spojená blokácia úsekov na Rožňavskej ulici bude podľa predbežného vyjadrenia organizátora prebiehať aj počas víkendu,“ oznámila polícia na sociálnej sieti.

Dopravný kolaps v Žiline

Začala sa už aj avizovaná blokáda cesty I/18 v Žiline. Polícia v predstihu pripravila obchádzkové trasy pre osobné motorové vozidlá a autobusy. Štrajkujúci dopravcovia mali pôvodne blokovať strategickú križovatku na Košickej ulici, kde sa zbiehajú dopravné smery od Bratislavy aj Kysúc, nakoniec blokádu posunuli o 500 metrov ďalej smerom na Martin.

štrajk kamionistov, obchádzková trasa, Žilina
Žilinská polícia zverejnila obchádzkové trasy. Foto: www.facebook.com.

„Cesta I/18 je zablokovaná v oboch smeroch pre nákladnú dopravu 500 metrov za križovatkou Košická smer Martin, za výjazdom z Ulice sv. Cyrila a Metoda (Vlčince),“ informovala o mieste štrajku žilinská krajská polícia. Policajti usmerňujú dopravu a odporúčajú osobným autám a autobusom náhradnú obchádzkovú trasu cez Ulicu pri celulózke, po ktorej sa dostanú späť na cestu I/18.

Podľa polície by cesta I/18 na Košickej ulici v oboch smeroch mala byť uzatvorená do 20:00. „Žiadame vodičov motorových vozidiel, aby sa vyhli mestu Žilina z dôvodu blokovania dopravy autodopravcami a využili iné alternatívne trasy,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.

Štrajk obmedzil aj prímestské autobusy

Od 8:00 je úplne zablokovaná aj cesta medzi Rožňavou a košickou mestskou časťou Šaca a prejsť môžu len vozidlá záchranných zložiek. Z dôvodu štrajku autodopravcov nepremávajú autobusy prímestskej dopravy na linkách Košice – Seňa. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.

„Obmedzenia budú pravdepodobne až do ukončenia štrajku približne do 20:00 a týkajú sa najmä obcí Seňa, Kechnec, Milhosť, Tornyosnémeti, Hidasnéneti. Cestujúci na autobusovej stanici v Košiciach sú o obmedzení informovaní aj hlaseniami. V prípade ďalších zmien budeme verejnosť operatívne informovať,“ uviedla Terezková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Štrajk sa rozšíril už aj do Trenčianskeho kraja. Najvýraznejšie to aktuálne pociťujú obyvatelia Považskej Bystrice, kde kamionisti blokujú hlavnú križovatku ciest I/61 a II/517. Polícia odporúča motoristom využiť obchádzkové trasy.

Štrajkujúci autodopravcovia obojsmerne zablokovali aj hraničný priechod Slovenské Ďarmoty. Ako informovala banskobystrická krajská polícia, štrajk pokračuje v piatok od 12:00 až do odvolania aj v Lučenci a okolí. Autodopravcovia blokujú cesty od Lučenca smerom na Košice, aj križovatku Lučenec – Fiľakovo.

Polícia radí vyhnúť sa Ružomberku

Štrajkujúci kamionisti vo štvrtok v oboch smeroch blokovali cestu I/18 do Liptovského Mikuláša a pre blokádu na rovnakom mieste v Ružomberku sa rozhodli aj v piatok.

Polícia v súvislosti so štrajkom vyzýva predovšetkým vodičov nákladných vozidiel, aby sa Ružomberku úplne vyhli, prípadne využili pri jazde v smere z Banskej Bystrice do Košíc, resp. Martina, horské priechody Čertovica a Harmanec.

„Vodiči osobných motorových vozidiel môžu v smere Žilina – Ružomberok – Poprad využiť prejazd po ceste III. triedy cez obce Likavka, Lisková, Liptovská Teplá, Bešeňová. Vodiči osobných motorových vozidiel môžu v smere Banská Bystrica – Ružomberok – Poprad využiť prejazd po ceste III. triedy cez obce Ludrová a Štiavnička,“ informuje o obchádzkových trasách polícia.

Mesto Ružomberok prostredníctvom svojho hovorcu Viktora Mydla žiada vodičov na obchádzkových trasách o ohľaduplnosť. „Upozorňuje vodičov, aby boli ohľaduplní a jazdili rozvážne, pretože sú to trasy vedúce cez obce, takže sa tu predpokladá zvýšený pohyb chodcov na chodníkoch i komunikáciach,“ uviedol Mydlo.

V Žilinskom kraji je blokovaný je aj hraničný priechod s Poľskou republikou Trstená – Chyžné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UNAS Únia autodopravcov Slovenska