Košická prímestská autobusová doprava pocítila za minulý rok slabšie tržby, utŕžila stratu viac ako 4,5 milióna eur

Arriva Michalovce

V prímestskej autobusovej doprave Košického samosprávneho kraja (KSK) v minulom roku prepravili približne 12,5 milióna cestujúcich.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Oproti obdobiu pred pandémiou ide o takmer 40-percentný pokles. Strata v tržbách predstavuje viac ako 4,5 milióna eur. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Hlavným dôvodom poklesu cestujúcich a tržieb bolo nariadené zníženie mobility obyvateľstva v dôsledku pandémie a obmedzenia, ktoré boli prijímané za účelom zníženia rizika nákazy. Obmedzenie mobility má negatívne dôsledky aj na tržby v prímestskej autobusovej doprave, ktorú Košický samosprávny kraj financuje. V roku 2020 presiahli výpadky tržieb 4 milióny eur, vlani bola strata ešte väčšia. V porovnaní so situáciou pred pandémiou poklesli tržby v roku 2021 o viac ako 4,5 milióna eur. Napriek tomu štát doposiaľ tieto výpadky v tržbách nekompenzoval, pokles v príjmoch riešia samosprávne kraje zo svojich rozpočtov,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Nižšie tržby u oboch dopravcov

Prímestskú autobusovú dopravu zabezpečujú pre Košický samosprávny kraj spoločnosti ARRIVA Michalovce a Eurobus. Obaja dopravcovia zaznamenali vlani z predaja cestovných lístkov o 34,6 percenta nižšie tržby ako v roku 2019, spolu vykázali 8 575 611 eur. V roku 2020 predstavovali tržby len mierne vyššiu sumu, a to 8 969 411 eur. Pred vypuknutím pandémie v roku 2019 boli tržby výrazne vyššie, a to 13 113 499 eur.

„Mimoriadny režim doplnený o školské spoje bol vlani zavedený od januára do polovice apríla. Po jarných prázdninách sa prevádzka vrátila k štandardnému cestovnému poriadku. Napriek stratám a ďalším opatreniam sme už v ďalších mesiacoch obsluhu neobmedzovali, keďže výučba na 1. stupni základných škôl nebola obmedzená,“ dodal Trnka.

Najväčší úbytok cestujúcich zaznamenala župa v kategórii žiaci a študenti. V súvislosti s opatreniami vlády SR využívalo vlani prímestskú dopravu o polovicu menej žiakov a študentov ako v roku 2019. Počet cestujúcich klesal aj s pribúdajúcim počtom nových nakazených. Najnižší dopyt po verejnej doprave bol preto na začiatku a na konci roka 2021.

Linka s najväčším počtom spojov

Počas režimu pracovné dni – školský rok v roku 2021 prepravili za deň v priemere 59 343 cestujúcich, počas prázdninového režimu to bolo za deň 37 556 cestujúcich. Najviac cestujúcich bolo prepravených na linke Košice – Valaliky – Čaňa – Gyňov /Skároš/ Trstené pri Hornáde. Za rok 2021 na tejto linke prepravili viac ako pol milióna cestujúcich.

Na uvedenej linke bolo v minulom roku aj najviac vykonaných spojov, a to 21 765. Najväčší počet prepravených cestujúcich, konkrétne 1 431 341, bol v tarifnom pásme od 8 do 10 kilometrov. Spoj s najväčším počtom prepravených osôb bol spoj o 10:00 z Poráča do Spišskej Novej Vsi, ktorým vlani cestovalo spolu 17 696 ľudí.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
    Firmy a inštitúcie Arriva MichalovceEurobusKSK Košický samosprávny kraj (VÚC)Vláda SR