Ľadový expres poslúži milovníkom zimných športov

Ľadový expres
Foto: SITA / ZSSK

Vlak bude premávať každú sobotu vo februári z Košíc cez Slovenský raj až do Červenej Skaly

Železničná spoločnosť Slovensko a krajská organizácia cestovného ruchu Košického samosprávneho kraja Košice Región Turizmus (KRT) pripravili pre milovníkov zimných športov a výletov zasneženou prírodou nové vlakové spojenie – zimnú edíciu Ľadového expresu.

Ako dnes na tlačovej besede informovala výkonná riaditeľka KRT Lenka Vargová Jurková, premávať bude od februára každú sobotu do rekreačných lokalít Slovenského raja.

Vlak bude premávať počas piatich sobôt od 2. februára do 2. marca 2019. Cestovné lístky si záujemcovia môžu kúpiť cez web www.kosiceregion.com, alebo osobne v Regionálnom informačnom bode v Košiciach na Hlavnej ulici.

Prepravná kapacita jednej jazdy je 144 osôb a cestujúcich čakajú aj exkluzívne zľavy v lyžiarskych strediskách.

Z Košíc do Slovenského raja

Po vzore letného vydania, zimná edícia Ľadového expresu bude priamym spojením Košíc s Národným parkom Slovenský raj. Konečnou stanicou bude Červená Skala.

Už v lete sme videli obrovský dopyt po tomto spojení,“ uviedla Vargová Jurková.

V zime je síce Dobšinská ľadová jaskyňa zatvorená, no jej okolie ponúka viacero zaujímavých miest na zimnú turistiku či lyžovanie, o ktorých možno mnohí ani nevedia. Aj preto vlak zastaví v zastávkach pri lyžiarskych strediskách Mlynky – Gugel a Biele vody, SKI Mraznica a SKI Telgárt.

Celá lokalita tiež ponúka dobré možnosti pre bežecké lyžovanie, za všetky spomeniem nedávno sprevádzkovaný areál pri Dobšinskej ľadovej jaskyni,“ hovorí Vargová Jurková.

Podľa nej dostanú cestujúci vo vlaku aj tipy na zaujímavé aktivity v cieľovej lokalite.

Ponúka aj zľavy na skipassy či atrakcie

Strediská navyše ponúknu cestujúcim z Ľadového expresu aj exkluzívne zľavy na skipassy.

Ako uviedla Vargová Jurková, napríklad v Mraznici, kam bude z Nálepkova premávať kyvadlový autobus, si môžu návštevníci okrem zjazdového lyžovania vyskúšať aj nové kryté klzisko a prejsť sa zimnou atrakciou – snehovým mraveniskom.

Zaujímavé zjazdovky ponúkajú strediská Mlynky – Gugel a Mlynky – Biele vody. Lákať bude aj SKI Telgárt, kde chystajú aktivity pre deti i dospelých.

V lete sa osvedčil

Turistický vlak z Košíc až k Dobšinskej ľadovej jaskyni sa stal bestsellerom minulého leta. „Prepravil 2 600 cestujúcich a už po prvej jazde sme museli zdvojnásobiť prepravné kapacity,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Po vzore pilotného projektu sme sa preto rozhodli vypraviť tento mimoriadny vlak aj počas zimy. Jedinečnú lokalitu tak môžu navštíviť milovníci zimných športov, ktorí hľadajú menej preplnené strediská. Naším cieľom je zlepšovať dostupnosť turisticky atraktívnych miest a spojiť ich s lokálnymi produktmi cestovného ruchu. Verím, že to ocenia nielen cestovatelia, ale aj majitelia či prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk, ktorým patrí veľká vďaka za ich vklad a ochotu spolupracovať,“ dodal Trnka.

ZSSK je otvorená podobnej spolupráci aj v iných regiónoch

Aj zimnú edíciu Ľadového expresu bude Košice Región Turizmus prevádzkovať v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko.

Pilotná spolupráca s krajskou organizáciou cestovného ruchu vlani v lete sa osvedčila. Vlak premával od júla do septembra. Veríme, že aj zimná verzia tohto projektu si nájde svojich priaznivcov,“ doplnil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Podobnej spolupráci sme, samozrejme, otvorení aj v iných regiónoch, pretože na rozvoji turizmu na Slovensku nám záleží. Veríme, že práve Ľadový expres by mohol byť inšpiráciou aj pre ďalšie samosprávne kraje,“ dodal Hlubocký.

Zimná edícia Ľadového expresu je prvým zo štyroch mimoriadnych turistických spojení, ktoré budú z Košíc premávať počas nasledujúcich mesiacov.

V apríli a máji sa cestovatelia môžu tešiť na Gemerský expres, počas letných mesiacov to bude osvedčená letná verzia Ľadového expresu na juh Slovenského raja a v septembri, v čase vinobrania, sa do Tokajskej vinohradníckej oblasti odvezú Tokajským expresom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom