Letecká doprava dostane finančnú injekciu, v rámci štátnej pomoci získa niekoľko miliónov eur

Peniaze, lietadlo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na podporu leteckej dopravy pôjde ďalších takmer 6 miliónov eur. Tieto finančné prostriedky budú použité na poskytnutie príspevku v súlade so schémami štátnej pomoci v civilnom letectve a účinnými do 30. júna 2022.

Vláda v stredu súhlasila so zmenou účelu použitia nevyčerpaných kapitálových výdavkov z predchádzajúcich rokov kapitoly ministerstva dopravy a výstavby na bežné výdavky vo výške zhruba 5,9 milióna eur.

Kompenzácia výdavkov spoločností

Z tejto sumy má ísť na podporu letiskových spoločností skoro 2,9 milióna eur a pre leteckých dopravcov 3 milióny eur. Ide o kompenzáciu ich výdavkov negatívne ovplyvnených pandémiou súvisiacou s ochorením COVID-19.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ministerstvo dopravy a výstavby v roku 2021 poskytlo letiskám príspevky v civilnom letectve v celkovom objeme 10,9 milióna eur v spojení so schémou štátnej pomoci pre letiskové spoločnosti.

Zvýšenie bežných výdavkov ministerstva dopravy

Ministerstvo financií rozpočtovým opatrením už v roku 2020 zvýšilo bežné výdavky rezortu dopravy o 21 miliónov eur. Táto suma bola zabezpečená na podporu letísk a leteckej dopravy ako kompenzácia výdavkov negatívne ovplyvnených pandémiou ochorenia COVID-19.

Keďže pre neskoré schválenie schémy štátnej pomoci pre letiskové spoločnosti zdroje vo výške 21 miliónov eur neboli vyčerpané do konca roka 2020, na základe žiadosti o vykonanie rozpočtového opatrenia boli preklasifikované na kapitálové výdavky a následne presunuté vo forme kapitálových výdavkov na použitie do roku 2021 a následne do roku 2022.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRVláda SR