Letisko v Bratislave bude vyše tri mesiace používať iba hlavnú vzletovú dráhu

Letisko Bratislava - Ryanair
Lietadlo spoločnosti Ryanair na bratislavskom letisku. Foto: bts.aero.

Z toho dôvodu letisko upozorňuje obyvateľov vybraných mestských častí hlavného mesta a obcí v okolí na zvýšený počet preletov lietadiel nad ich obydliami, čo môže spôsobiť zvýšenú hladinu hluku.

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave bude počas nasledujúcich vyše troch mesiacov používať iba hlavnú vzletovú dráhu 13-31. „Vedľajšia vzletová dráha 04-22 bude v období od 15. februára až do 1. júna uzatvorená z dôvodu inštalácie novej svetelnej približovacej sústavy a v užívaní bude len hlavná dráha,“informovala v pondelok hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

Ide o najdlhšie uzatvorenie vedľajšej dráhy za posledné desiatky rokov. „Rekonštrukcia svetelnej približovacej sústavy na dráhe 04-22 je vynútenou investíciou z dôvodu výstavby diaľnice D4 v okolí letiska,“ vysvetlila Ševčíková.

Z toho dôvodu letisko upozorňuje obyvateľov vybraných mestských častí hlavného mesta a obcí v okolí na zvýšený počet preletov lietadiel nad ich obydliami, čo môže spôsobiť zvýšenú hladinu hluku.

Príletová časť terminálu bratislavského letiska. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.

Ospravedlnenie za zvýšený hluk

Letisko sa ospravedlňuje obyvateľom bratislavských mestských častí Rača a Vajnory a tiež obcí Most pri Bratislave, Miloslavov, Malinovo, Zálesie a iných za výskyt zvýšeného leteckého hluku v ich okolí od polovice februára do začiatku júna. V prevádzke bude vtedy len hlavná dráha 13-31 so vzletmi a pristátiami nad týmito oblasťami.

„Vedľajšia dráha 04-22 so vzletmi a pristátiami nad oblasťami Ivanka pri Dunaji či Bratislava – Ružinov (Vrakuňa, Podunajské Biskupice) bude v období od 15. februára do 1. júna pre prevádzku úplne uzatvorená, a tak obyvatelia týchto častí prelety lietadiel nad svojimi bytmi a domami nezaznamenajú,“ uviedla Ševčíková.

Na dráhe RWY 04-22 sa budú v rámci inštalácie novej svetelnej sústavy vykonávať búracie práce vrátane demontáže technológií, stavať šachty a základy pod návestidlá, klásť káble, montovať stožiare a nové návestidlá. Do prevádzky bude dráha uvedená od 1. júna.

Foto: SITA/Letisko Bratislava.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika