Liptovský Mikuláš bije na poplach, Žilinskú župu vyzval na okamžité riešenie stavu Vrbického mosta

Vrbický most sa nachádza vo veľmi zlom stave, hrozí obmedzenie dopravy Foto: www.facebook.com

Liptovskomikulášska radnica vyzvala Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) na urýchlené riešenie stavu Vrbického mosta. Podľa Gabriela Lengyela z odboru dopravy mestského úradu most nevyhnutne potrebuje stavebný zásah a hoci ŽSK ako správca mosta rekonštrukciu v tomto roku plánoval, verejnú súťaž s finančným objemom 640-tisíc eur zrušil.

Dôvodom je prepracovanie projektovej dokumentácie, pretože pri obhliadke zistili ďalšie závažné poruchy mosta.

Rekonštrukcia je nevyhnutná

Vrbický most spája centrum Liptovského Mikuláša s mestskými časťami Iľanovo a Ploštín.

„Rekonštrukcia je nevyhnutná najmä pre stavebnotechnický stav mosta, ktorý je kategorizovaný ako veľmi zlý, čo je posledný stupeň pred vyhlásením havarijného stavu. Ten by spôsobil jeho úplnú uzávierku a závažnú komplikáciu v doprave pre mesto Liptovský Mikuláš, napríklad pri vedení liniek autobusov, ale aj pre dopravné spojenie mesta a mestských častí vidieckeho typu,“ uviedol Lengyel.

Podľa jeho slov rekonštrukciu kraj v minulosti už viackrát odložil a mesto ju očakávalo v tomto roku, keď ŽSK na ňu vyčlenila aj financie v rozpočte.

Ohrozená je bezpečnosť dopravy

„Situáciu s týmto mostom považujeme za kritickú, ohrozujúcu nielen plynulosť, ale aj bezpečnosť cestnej dopravy a chodcov,“ podotkol Lengyel.

Hovorkyňa ŽSK Martina Remencová potvrdila, že Správa ciest ŽSK mala v pláne na rok 2020 zahrnutú aj opravu mosta ponad rieku Váh v Liptovskom Mikuláši.

„Začiatkom marca bola vyhlásená aj súťaž na zhotoviteľa stavby. Počas súťaže však bolo nutné vykonať dodatočnú obhliadku mosta, pri ktorej zistili, že nie je vhodné pokračovať podľa pôvodnej projektovej dokumentácie, pretože došlo k zhoršeniu stavu spodnej stavby piliera. Muselo ísť o relatívne nový stav, keďže v pôvodnej diagnostike nebola táto závažná porucha zistená,“ skonštatovala Remencová.

Zrušená verejná súťaž

Prepracovanie projektovej dokumentácie bolo dôvodom zrušenia verejnej súťaže s finančným objemom 640-tisíc eur.

„Aktuálne sa ukončujú podklady pre súťaž na novú projektovú dokumentáciu. Po jej spracovaní vyhlásime novú súťaž na zhotoviteľa. Po jeho vysúťažení a podpise zmluvy začneme s opravou mosta,“ dodala Remencová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriel LengyelMartina Remencová
Firmy a inštitúcie ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)