Ľudí z Ukrajiny už na Slovensko prichádza menej, Doležalovo ministerstvo preto spravilo niekoľko zmien

Utečenci, hranice, Ukrajina
Ľudia nakladajú do autobusov svoju batožinu. Vyšné Nemecké. Foto: SITA/AP

Ministerstvo dopravy a výstavby SR pre klesajúci počet ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny obmedzilo počet autobusov, ktoré ich čakajú na hraniciach a vozia do veľkokapacitných centier. Upravilo tiež podmienky bezplatného cestovania vlakmi pre Ukrajincov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Podľa rezortu dopravy sa nateraz nemení to, že občania nášho východného suseda majú odpustenú povinnosť platiť za diaľničné známky na Slovensku.

„Je nehospodárne, aby tam bolo v pohotovosti 40 autobusov. Počet autobusov redukujeme na taký, ktorý je potrebný, ale zostávame stále v pohotovosti. Čokoľvek bude treba, sme operatívne pripravení počet autobusov znovu zvýšiť,“ informoval minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina).

Niektorí už začali zneužívať systém

Bezplatnú vlakovú dopravu podľa rezortného šéfa už začínajú zneužívať niektorí odídenci, tí menej prispôsobiví napríklad obsadzujú nočné spoje a vozia sa z jednej strany na druhú.

„Má to súvis aj s tým, že asi integrácia nie je úplne jednoduchá, ale tiež toto nie je cesta, aby v nočných, ale aj v denných vlakoch sme mali niektorých Ukrajincov na úkor slovenských cestujúcich,“ myslí si Doležal. Predtým sa podľa neho opakovane objavovali utečenci, ktorí pendlovali počas mesiaca aj viackrát a systém zneužívali.

Bezplatné cestovanie na päť dní

„Nehovorím, že netreba pomáhať. Zostáva v platnosti po príchode do našej krajiny možnosť päť dní bezplatne cestovať, po získaní štatútu utečenca ďalších päť dní,“ uviedol minister dopravy. Ukrajinci dostanú preukaz, na základe ktorého im vydajú bezplatný cestovný lístok.

„Bezplatná doprava a naša asistencia smeruje k tomu, aby sme pomohli tým, ktorí to potrebujú. To sú utečenci, nie tí, ktorí chodia hore-dolu vybavovať si veci,“ dodal Doležal s tým, že nie je správne systém zneužívať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR