Ministerstvo dopravy chcelo na rok 2022 viac peňazí, má dostať vyše dvoch miliárd eur

Autobus, doprava Od nedele budú prímestské autobusy v kraji jazdiť podľa nových cestovných poriadkov
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo dopravy a výstavby SR chcelo na rok 2022 viac finančných prostriedkov ako je schválený rozpočet výdavkov pre jeho kapitolu vo výške 2,2 mld. eur, berie však do úvahy aj stav verejných financií.

Výšku rozpočtu podľa rezortu ešte stále ovplyvňuje najmä súčasná pandemická situácia, a preto neboli akceptované všetky ním požadované navýšenia rozpočtu.

Investície podliehajú hodnoteniu

„Po rokovaniach s Ministerstvom financií SR bol pôvodný návrh rozpočtu kapitoly ministerstva dopravy a výstavby navýšený o 168 mil. eur, z toho 100 mil. eur na investície, a ďalších 403 mil. eur bolo alokovaných na pokračujúce investície do kapitoly Všeobecná pokladničná správa,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ministerstva dopravy Ivan Rudolf.

„Finančné prostriedky chýbajú rezortu v oblasti výkonov vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave, podpory rozvoja bývania, v oblasti civilného letectva, ako aj v rozvoji cyklistickej dopravy a cykloturistiky,“ priblížil.

Najväčší objem finančných prostriedkov z rozpočtu ministerstva dopravy v budúcom roku je určený na údržbu a opravy diaľnic a rýchlostných ciest, financovanie PPP projektov, zabezpečenie prevádzky železničnej infraštruktúry a dopravných služieb vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave.

Finančné zdroje na investície sú podľa rezortu spravované na centrálnej úrovni a podliehajú hodnoteniu, nie sú preto zahrnuté do limitu výdavkov kapitoly ministerstva dopravy, ale sú alokované v kapitole Všeobecná pokladničná správa.

Schválenie rozpočtu je prvý krok

„Už teraz komunikujeme so spoločnosťami návrhy zmlúv v rozdelení na prevádzkovú a investičnú činnosť. Na jednej strane zohľadňujeme finančné možnosti, a to nielen prostriedky štátneho rozpočtu, ale aj ostatné dostupné zdroje financovania ako sú vlastné zdroje alebo na dočasné preklenutie aj krátkodobé úvery,“ poznamenal Rudolf.

„A na druhej strane k nim priraďujeme potreby, ktoré priorizujeme, v súlade s harmonogramami prípravy a výstavby cestnej a železničnej infraštruktúry,“ dodal rezortný hovorca.

Schválenie rozpočtu je podľa ministerstva dopravy len prvým krokom, avšak následne pridelený rozpočet a jeho čerpanie pravidelne na mesačnej báze hodnotia a prípadne prerozdeľujú na plnenie úloh ministerstva a jeho organizácií.

Výdavky na rozvoj a prevádzku dopravy a podporu bývania v budúcom roku majú podľa ministerstva financií dosiahnuť 3,7 mld. eur, čo je oproti tomuto roku viac o 20 % a v porovnaní s rokom 2019 je to nárast o 39 %.

Pol miliardy na pokračujúce projekty

Na pokračujúce investičné projekty v doprave má ísť 503 mil. eur, na údržbu ciest I. triedy a pokračujúce veľkoplošné opravy 90,5 mil. eur, bežný transfer pre Železničnú spoločnosť Slovensko sa má zvýšiť o 98,6 mil. eur.

Celkové výdavky na podporu rozvoja bývania sú plánované vo výške 313 mil. eur, vrátane výdavkov Štátneho fondu rozvoja bývania.

Zvýšené výdavky v objeme 175 mil. eur z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti sú určené na obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov, na reformu verejnej osobnej dopravy, na rozvoj infraštruktúry nízkouhlíkovej dopravy a na podporu ekologickej osobnej dopravy.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ivan Rudolf
    Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR