Most do Lopušnej doliny je už čiastočne prejazdný, neďaleko vznikne dočasné premostenie rieky

most
Foto: ilustračné, Getty Images

Most, ktorý spája mesto Svit a Lopušnú dolinu, je už čiastočne prejazdný. V stredu minulý týždeň tam pre jeho havarijný stav vyhlásili mimoriadnu situáciu a uzavreli ho. Ako informovala Daniela Virostko z oddelenia komunikácie a styku s verejnosťou mesta Svit, most je momentálne prejazdný v jednom smere v šírke 2,9 metra pre dopravné prostriedky s maximálnou váhou do 3,5 tony. Maximálna povolená rýchlosť je tam stanovená na 10 km/h. V krátkom čase vznikne neďaleko tohto mosta dočasné premostenie rieky, ktoré bude slúžiť až do kompletnej rekonštrukcie pôvodného mosta.

Nedokázali dospieť k dohode

Ako vysvetlila Virostko, mesto Svit je síce vlastníkom a správcom mosta, ten však ústí do účelovej komunikácie, ktorá plní účel v prospech objektov nachádzajúcich sa v doline a niekoľkých obyvateľov priľahlého katastrálneho územia obce Lučivná.

Miestna komunikácia – cesta, ktorá je klasifikovaná ako komunikácia slúžiaca mestu, končí práve týmto mostom. Napriek snahám vedenia mesta riešiť nevyhovujúci stav mosta už včasnejšie sa nepodarilo dospieť k dohode, ktorá by bola uspokojivá pre všetky zainteresované strany. Aj z toho dôvodu sa riadna rekonštrukcia mosta nezačala realizovať skôr.

Napriek zložitosti tejto situácie a okolnostiam sme sa ako vlastník snažili situáciu vyriešiť aspoň v rámci aktuálnych možností čo najrýchlejšie a najefektívnejšie. Sme si vedomí, že havarijný konštrukčný stav síce nie je možné vyriešiť za jednu noc, no snažili sme sa zabezpečiť aspoň bežný štandard dopravy pre obyvateľov lokality a jednotlivých návštevníkov, čo sa čiastočne podarilo zrealizovať dočasným sprejazdnením,“ uviedla primátorka Dáša Vojsovičová.

Mimoriadna situácia stále trvá

Keďže v danom úseku nie je zabezpečená úplná dopravná obslužiteľnosť cestnej komunikácie, vyhlásenie mimoriadnej situácie stále trvá. Vojsovičová zatiaľ nevie, kedy a akým spôsobom bude rekonštrukcia zrealizovaná, a to vzhľadom na množstvo administratívy s tým spojenej.

Aktuálne sme začali s rôznymi potrebnými administratívnymi konaniami vyplývajúcimi jednak so zákona a to je obmedzené rôznymi zákonnými lehotami, ale tiež zo stanovísk zainteresovaných organizácií. Tie by mali viesť k docieleniu čo najefektívnejšieho spôsobu zabezpečenia úplnej rekonštrukcie a teda trvalého riešenia,“ dodala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom