Súkromné lety s kapacitou do 20 cestujúcich dostali zelenú, cieľové destinácie sú však značne obmedzené

ILUSTRAČNÉ:  Letisko Bratislava
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

Lety súkromných lietadiel s kapacitou do dvadsať cestujúcich s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku v rámci nepravidelnej obchodnej leteckej dopravy sú povolené do ôsmich štátov.

Civilné lety majú zatiaľ stopku

Ústredný krízový štáb SR čiastočne uvoľnil pravidlá pre súkromné biznis lety s účinnosťou od štvrtka podvečer, s miestom vzletu na území Maďarska, Poľska, Česka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka a Švajčiarska a s miestom pristátia na slovenských letiskách v Bratislave, Košiciach a Poprade.

Informuje o tom Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) na svojom portáli v časti o civilnom letectve.

Zákaz civilných letov pravidelnej a charterovej dopravy s dovolenkármi je opätovne predĺžený na ďalších štrnásť dní, osobné lety s cestujúcimi na slovenské letiská nebudú umožnené minimálne do 11. júna.

Návrat do 48 hodín

Ako informovala hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková, pri návrate do 48 hodín nemusia klienti súkromných letov absolvovať domácu ani štátnu karanténu.

„Cestujúci budú na palubách lietadiel pred príletom na Slovensko vypĺňať formuláre s osobnými údajmi, ktoré im rozdá posádka lietadla. V prípade, ak doba do návratu presiahne 48 hodín, bude cestujúcim nariadená štátna izolácia (okrem výnimiek) po dobu testovania na COVID-19 a následne domáca izolácia s celkovou dobou trvania 14 dní v prípade negatívneho výsledku,“ uviedla Ševčíková.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Pri letoch, na ktoré sa nevzťahuje zákaz vykonávania určených civilných letov s miestom vzletu na území iného štátu a s miestom pristátia na Slovensku, musia byť podľa rezortu dopravy dodržiavané všetky požiadavky orgánov verejného zdravotníctva vo vzťahu k ochrane verejného zdravia na Slovensku a obmedzenia týkajúce sa prekročenia štátnej hranice.

Repatrianti môžu využiť e-karanténu

V prípade repatriačnych príletov zo zahraničia môžu cestujúci od 29. mája využiť na bratislavskom letisku aj e-karanténu za podmienok, ktoré platia na hraničných priechodoch, kde už elektronická karanténa funguje.

„Cestujúci si musí stiahnuť do svojho mobilu aplikáciu (funguje len na operačné systémy Android) a po repatriačnom prílete mu ju policajti z Oddelenia hraničnej kontroly Prezídia Policajného zboru SR aktivujú, čím umožnia repatriantom absolvovať izoláciu v domácom prostredí,“ dodala Ševčíková.

Viac o téme Koronavírus

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Ševčíková
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. ŠtefánikaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRÚstredný krízový štáb SR