Na podporu verejnej dopravy pôjdu desiatky miliónov eur, výzvu výrazne navýšili

Autobusy, vodič autobusu
Foto: ilustračné, Getty images

Na podporu verejnej dopravy v mestách, obciach a krajoch po navýšení zdrojov vo výzve pôjde spolu takmer 123 miliónov eur. Pomoc s využitím finančných prostriedkov Európskej únie z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) získa ďalších dvadsať projektov po celom Slovensku.

Informovalo o tom v utorok Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), ktoré operačný program riadi.

Výzvu výrazne navýšili

Výzva z programu IROP bola vyhlásená od mája 2019 do augusta 2020 s pôvodnou výškou podpory necelých 29 miliónov eur, z čoho bolo podporených pätnásť projektov. „Výzvu sme však pre obrovský záujem zo všetkých regiónov Slovenska navýšili až na skoro 123 miliónov eur, vďaka čomu môžeme podporiť aj projekty, na ktoré pri pôvodnej alokácii nevyšli financie,“ povedala ministerka regionálneho rozvoja Veronika Remišová (Za ľudí).

„Vďaka navýšeniu výzvy sme pred pár dňami mohli oznámiť modernizáciu 105 zastávok mestskej hromadnej dopravy v Bratislave,“ uviedla vicepremiérka. Kvalitnejšiu verejnú dopravu dostanú tiež cestujúci v Košiciach, Prešove, Šali, Lučenci, Poprade, Senci, Nových Zámkoch a Púchove, ale aj v obciach Odorín, Pusté Úľany, Skalité a Vinné. Podporu získali tiež viaceré spoločnosti, ktoré zabezpečujú verejnú osobnú dopravu v mestách a regiónoch.

Modernizácia vozidlového parku či zastávok

Ministerstvo predpokladá do konca tohto roka uzavrieť zmluvy na modernizáciu vozidlového parku autobusov prímestskej a mestskej dopravy pre spoločnosť Arriva Nové Zámky, a. s., za 8,8 mil. eur, na modernizáciu vozidlového parku v Slovenskej autobusovej doprave Lučenec, a. s., za 15,8 mil. eur, na záchytné parkovisko a prestupný uzol dopravy v Šali za 5,9 mil. eur, na záchytné parkovisko a parkovací dom v Senci takmer za 1 mil. eur.

Na modernizáciu autobusového nástupišťa na železničnej stanici v Púchove má ísť 1,4 mil. eur, na modernizáciu zastávok verejnej dopravy a informačných systémov v Košiciach 350-tis. eur, na rekonštrukciu zastávok cestnej verejnej osobnej dopravy v Skalitom 217-tis. eur.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Veronika Remišová
    Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR