Najväčší európsky letecký prepravca Ryanair zmenšil stratu, návrat k ziskovosti je však neistý

Ryanair
Lietadlo spoločnosti Ryanair. Foto: ilustračné, SITA/AP.

Írska spoločnosť Ryanair, ktorá je najväčším európskym leteckým prepravcom, uviedla, že jej strata za uplynulý účtovný rok sa zmenšila.

Upozornila však, že návrat k ziskovosti zostáva neistý pre „krehký“ dopyt napriek zlacňovaniu leteniek s cieľom stimulovať zákazníkov. Informuje o tom portál news.sky.com.

Vlani bola strata miliardová

Firma Ryanair za svoj účtovný rok, ktorý sa skončil v závere marca, vykázala čistú stratu 355 miliónov eur. V predchádzajúcom roku pritom skončila v strate v objeme jednej miliardy eur.

Prepravca však uviedol, že nie je možné presne prognózovať návrat k „rozumnej ziskovosti“ v tomto roku. Obnovenie leteckej prepravy totiž poškodzuje vojna na Ukrajine a prudký rast životných nákladov v Európe.

Plánujú rast prepravy

Ryanair konštatoval, že je opatrný v otázke, ako šírenie ochorenia COVID-19 môže spôsobiť narušenia počas nasledujúcej zimy. V terajšom účtovnom roku však plánuje rast prepravy na 165 miliónov pasažierov.

V uplynulom účtovnom roku spoločnosť prepravila 97 miliónov cestujúcich. Predpandemický rekord celoročnej prepravy Ryanairu bol na úrovni 149 miliónov pasažierov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ryanair