Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NA STK predostreli MDV SR pripomienky zákona
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
NA STK predostreli MDV SR pripomienky zákona FOTO: Pixabay
11. 06. 2019 15:55 Cestná dopravaSlovensko od Katarína Žákovánasadoprava.sk Diskusia

Národná asociácia STK chce skrátiť čakanie na staniciach

BRATISLAVA 11. júna – Národná asociácia STK (NA STK) reaguje na dlhé čakacie lehoty na vykonanie technickej a emisnej kontroly áut. V rámci pripomienkového konania k novele zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke predstavilo Ministerstvu dopravy a výstavby SR zoznam konkrétnych opatrení vychádzajúcich z praxe. Informoval Peter Hulman, výkonný riaditeľ NA STK.

Jednotlivé opatrenia vychádzajú v ústrety občanom-motoristom a majú za cieľ zvýšiť dennú kapacitu staníc, zabezpečiť dostatok kvalifikovaných technikov, a tak výrazne urýchliť kontroly STK a EK na Slovensku.

Návrh opatrení na zvýšenie dennej kapacity staníc

 1. Zrušiť povinnosť, aby pri vykonávaní technickej kontroly vozidla museli byť v stanici technickej kontroly prítomní dvaja technici – stačí jeden.
 2. Zaviesť možnosť flexibilného dočasného presunu technika tam, kde je aktuálne kvôli vyťaženosti najviac potrebný.
 3. Umožniť vykonanie administratívnej emisnej kontroly bez nutnosti vjazdu do haly stanice
 4. Zrušiť vydávanie nálepiek a osvedčenia o kontrole technického stavu
 5. Zrušiť povinnosť jediného vozidla na stojisku emisnej kontroly (ide o najväčšie spomalenie na linke, nemôže sa začať nasledujúca EK, čaká sa na ukončenie predchádzajúcej EK).
 6. Zrušiť zákaz križovania vozidiel na dvoj- a viaclinkových pracoviskách.
 7. Zrušiť kontrolu brzdnej kvapaliny.
 8. Vzhľadom na to, že najdlhšie čakacie lehoty sú opakovane v apríli/máji (najviac ľudí kupuje autá na jar), Asociácia STK navrhuje zaviesť nové riešenia v podobe presunu termínov do iných mesiacov:
 • keďže najviac vozidiel je v kategóriách M1 a N1, navrhuje v zákone upraviť, aby bol interval kontrol pre tieto najväčšie kategórie rozdielny.
 • jednorazovo presunúť určité kategórie vozidiel s aprílovým a májovým termínom na iné obdobie.
 • umožniť udržanie pôvodnej platnosti – ak vodič príde napr. o 2 mesiace skôr (maximálne však 3 mesiace) neskráti sa mu platnosť STK, ale ostane v pôvodnom intervale.

Návrh opatrení na zvýšenie počtu dostupných a kvalifikovaných technikov

 1. Zrušiť povinnosť, aby musel mať technik vodičské oprávnenie na všetky kategórie vozidiel.
 2. Umožniť viacnásobné opakovanie skúšky pre technikov po jej neúspešnom zložení.
 3. Zaviesť systém trestných bodov pri porušení povinností technika, ktorý dokáže zohľadniť úmysel pochybenia.
 4. Znížiť výšku maximálnych pokút za jednotlivé kategórie pre technikov.
 5. Uvoľniť posudzovanie praxe, napr. v prípade bývalých vodičov MKD s dlhoročnými skúsenosťami.
 6. Povoliť používanie literatúry pri skúškach technikov tak ako v iných odvetviach.
 7. Zaviesť systémy zabraňujúce nesprávnemu hodnoteniu.

 Doplňujúce opatrenia v prospech občanov-motoristov

 1. Umožniť občanom-motoristom drobné nastavenia a opravy počas technickej kontroly (výmena žiariviek, doplnenie prevádzkových kvapalín, nastavenie voľnobežných otáčok, a pod.)
 2. Predĺžiť lehotu povinnosti podrobiť sa technickej alebo emisnej kontrole po prihlásení vozidla do evidencie zo 7 na 15 dní

Odporúčané články

Nové pravidlá STK a emisnej kontroly (cena, doklady, pokuta, príprava auta, najčastejšie chyby) Technické a emisné kontroly vozidiel sú prísnejšie a dlhšie, prehliadky sú sledované kamerami

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X