NDS zaplatí SkyToll-u o niekoľko miliónov viac, podľa Zastavme korupciu sa len vyhovárajú a nevadí to ani politikom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mýto, peniaze, diaľnica
Foto: koláž SITA, www.gettyimages.com
  • aktualizované 30. júna 2023, 16:28

Za výber a spracovanie mýtnych poplatkov od autodopravcov zinkasuje spoločnosť SkyToll budúci rok o niekoľko miliónov eur viac ako tento rok. Dohoda je na 67 miliónov eur navýšených o infláciu, tento rok to je 63 miliónov eur.

Nadácia Zastavme korupciu o tom informovala v piatok v reakcii na oznámenie Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), že požiadala SkyToll, aby prevádzkoval mýtny systém na slovenských diaľniciach aj budúci rok.

Ide o druhé predĺženie starej a podľa mimovládnej organizácie pre štát nevýhodnej zmluvy ešte z roku 2009. Pôvodne mala zmluva skončiť v roku 2022, NDS ju pre absenciu inej možnosti predĺžila ešte pre tento rok. Pred rokom diaľničiari rokovali so SkyToll-om o lepších podmienkach až do jesene, predĺženie tak uzatvorili až začiatkom decembra. Prečo sa tento rok poponáhľali a cenu predĺženia uzatvorili už začiatkom leta, podľa nadácie nevysvetlili.

Na upozornenia nereagovali ani politici

Nadácia Zastavme korupciu dlhodobo kritizuje manažovanie tohto miliardového projektu. „Všetky kroky súčasného vedenia NDS, ktoré ju riadi od roku 2020, akoby smerovali k tomu, aby sa nestihli náhradné riešenia a predlžovala sa bez väčších úprav pôvodná drahá mýtna zmluva,“ uviedla zástupkyňa nadácie Xénia Makarová.

Na tieto upozornenia podľa nej nereagovali ani politici, ktorých nadácia opakovane vyzývala, aby začali mýto a NDS riešiť. Tá sa podľa nadácie tentoraz vyhovára na komplikácie pri obstarávaní nového mýtneho systému. Už pred dvomi rokmi NDS avizovala, že pracuje na viacerých náhradách za staré mýto, ale ako mimovládka dodala, sfunkčniť sa jej nepodarilo doteraz žiadnu.

Nadácia podľa NDS klame a zavádza

Voči tvrdeniam nadácie, že od roku 2020 nepodniká vedenie diaľničnej spoločnosti žiadne kroky pre zefektívnenie a zlacnenie mýtneho systému, sa NDS ostro ohradila.

„Chceme poukázať na to, že Nadácia Zastavme korupciu účelovo vytvára mediálny tlak a zasahuje svojimi vyjadreniami a konaním do procesu verejného obstarávania nového efektívnejšieho mýtneho systému. Domnievame sa, že práve Nadácia Zastavme korupciu robí všetko pre to, aby sa nestihli náhradné riešenia a aby sa len predlžovala pôvodná ´drahá mýtna zmluva´,“ reagovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Nadácia podľa nej opäť účelovo klame a zavádza. „Aktuálne predĺženie pôsobenia spoločnosti SkyToll ako výbercu mýta sa riadi dohodu z decembra minulého roka, o ktorom píše aj Nadácia Zastavme korupciu. Zmluvu je možné predĺžiť na rok, avšak požiadať o to je potrebné do 30. júna 2023. Predstavitelia nadácie majú dohodu z decembra medzi NDS a SkyToll naštudovanú a o tomto termíne vie, takže cielene zavádza,“ tvrdí Žgravčáková.

Takisto je podľa nej nepravdivé tvrdenie o pokračovaní v drahej mýtnej zmluve bez väčších úprav. „Provízia pre spoločnosť SkyToll je už v tomto roku na omnoho nižšej úrovni, ako bola podľa pôvodnej zmluvy a rovnako to tak ostane aj v roku 2024 – bude sa len znižovať, najmä vďaka príchodu EETS poskytovateľov na slovenský mýtny trh,“ dodala hovorkyňa NDS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva ŽgravčákováXénia Makarová
Firmy a inštitúcie Nadácia Zastavme korupciuNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)SkyToll