Nemeckí rušňovodiči znova štrajkujú za zvýšenie platov, žiadajú koronavírusový bonus

Nemecko, štrajk, rušňovodiči

Mnohí nemeckí rušňovodiči v pondelok začali znova štrajkovať za lepšie mzdové podmienky. Na druhý štrajk počas augusta vyzval odborový zväz GDL, ktorý sa sporí o mzdy so železničným prepravcom Deutsche Bahn.

Strojvodcovia osobných vlakov štrajkujú od pondelka 2:00 do stredy 2:00. Už v sobotu popoludní pritom začali svoj štrajk strojvodcovia nákladných vlakov.

Jednorazový bonus

Deutsche Bahn plánuje prevádzkovať asi štvrtinu diaľkových vlakov a pokračovať by podľa očakávaní malo aj zhruba 40 percent regionálnych a miestnych spojov. Súkromných dopravcov, ktorí v Nemecku prevádzkujú niektoré regionálne aj diaľkové spoje, štrajk neovplyvní.

Viac o téme: Koronavírus

Odborári žiadajú zvýšenie platov o 3,2 percenta a jednorazový „koronavírusový bonus“ vo výške 600 eur. GDL sa s Deutsche Bahn okrem iného sporí aj o tom, kedy by malo nastať dané zvýšenie mzdy a na aké obdobie by sa mala vzťahovať dohoda o mzde.

Pokračovanie štrajku

Prepravca v nedeľu oznámil, že je pripravený rokovať o tohtoročnom „koronavírusovom bonuse“ a vyzval GDL, aby sa vrátil k rokovaciemu stolu. Odborový zväz návrh Deutsche Bahn odmietol ako „ďalšiu dymovú clonu“ a uviedol, že aj tak bude so štrajkom pokračovať.

Kritici GDL tvrdia, že významným faktorom sporu je odborová rivalita. GDL, ktorý sa tradične koncentruje okolo strojvodcov, súperí s väčším odborovým zväzom EVG, ktorý zastupuje širší okruh železničných pracovníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Deutsche BahnGDL