New York zavedie "daň zo zápchy"

Manhattan
Foto: SITA / AP

Mesto New York zavedie poplatky pre vodičov, ktorí sa budú chcieť dostať autom do miest s najhoršími dopravnými zápchami. Snaží sa tak uvoľniť cesty, znížiť znečistenie ovzdušia a podporiť hromadnú dopravu. Informovala o tom agentúra AP.

Ide zatiaľ len o zámer, detaily ešte mesto bude musieť dopracovať. Zrejme použije zariadenie na skenovanie tabuliek s evidenčnými číslami a poplatky následne vyúčtuje majiteľom áut.

Poplatok by mal presiahnuť 10 dolárov. Výnos z neho má smerovať na rozvoj hromadnej dopravy.

So zavedením nového systému sa počíta najskôr od konca roku 2020.

V Londýne to celkom nevyšlo

Nie všetci však predpovedajú tomuto projektu úspech. Riaditeľ centra pre dopravnú politiku a manažment New York University Mitchell Moss predpovedá, že doprava v meste poklesne len nepatrne. Ľudia podľa neho budú radšej platiť, alebo využijú služby Uber a Lyft. „Nedočkáme sa, že by ľudia opustili autá a prešli do metra,“ povedal Moss.

Napríklad v Londýne po zavedení podobného poplatku v roku 2003 prvotný dopad splnil očakávania. Päťlibrový poplatok zredukoval zápchy o takmer tretinu, zrýchlil autobusy a znížil emisie.

No v ostatných rokoch sa zápchy v Londýne dramaticky zhoršili, a to napriek zvýšenie poplatku na 11,5 libry. Jednou z príčin bol nástup služieb ako Uber a Lyft, ktoré mali z poplatku výnimku. Tá však od apríla končí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom