Nitra uvažuje o systéme zdieľania parkovísk v centre mesta

Parkovanie
Ilustračné foto: pixabay.com.

Podľa slov primátora Jozefa Dvonča by to bolo moderné riešenie v rámci konceptu Smart city, ktoré by nešlo na úkor zelene.

NITRA 20. októbra (SITA) – Nitra uvažuje o systéme zdieľania parkovacích miest v centre mesta. Parkovacie miesta, ktoré majú od mesta prenajaté rezidenti, by v čase, keď ich nevyužívajú, poskytli na parkovanie niekomu inému.

Za vzor si v tomto prípade vybrali Helsinki

Podľa primátora Jozefa Dvonča by to bolo moderné riešenie v rámci konceptu Smart city, ktoré by nešlo na úkor zelene. „Možno by to obyvatelia privítali. Hľadáme všetky možné systémy, ktoré by naviedli klienta na voľné parkovacie miesto a budeme uvažovať zrejme po príklade iných miest aj o systéme zdieľania parkovísk,“ skonštatoval Dvonč. Za vzor si Nitra v tomto prípade zobrala fínske hlavné mesto Helsinki.

Aplikácia by mala ukázať, ktoré miesta sú práve voľné

Riešením by mohla byť napríklad aplikácia, ktorá by ukázala, ktoré miesta sú momentálne voľné. „Máme asi osem – deväť zón, kde sú dnes vnútrobloky prenajaté pre obyvateľov, ale keď ráno odídu za robotou, tie miesta v centre mesta sú voľné,“ hovorí Dvonč.

Rezidenti by ich podľa neho mohli ponúknuť ostatným obyvateľom či návštevníkom mesta, ktorí by za ne zaplatili parkovné. Otázkou by potom podľa Dvonča bolo, či by potom mali aj finančný podiel z vybratého parkovného.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom