Obchádzkovú trasu z Muráňa do Prednej Hory cez národný park bude možné využiť len s povolením

Muránska planina
Muránska planina Foto: ilustračné, Getty Images

Obchádzkovú trasu povodňou zničenej cesty medzi Muráňom a Prednou Horou, ktorá prechádza národným parkom Muránska Planina, bude možné od 17. augusta využiť len s povolením.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, opatrenie vyplynulo zo stredajšieho rokovania vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) so samosprávami a verejnosťou v postihnutom regióne.

Predstavitelia kraja na stretnutí informovali o doterajších krokoch a ďalšom postupe pri odstraňovaní havárie na ceste II/531 medzi Muráňom a Prednou Horou a ceste III/2845 do Muránskej Zdychavy.

Cyklisti môžu využiť lesnú cestu

Prejazd obchádzkovou trasou cez národný park bude od 17. augusta umožnený len vozidlám s povolením, ktoré vydá Obecný úrad Muráň alebo Obecný úrad Muránska Huta.

„Držitelia doterajších povolení od iných orgánov budú povinní vybaviť si nové povolenie od jedného z vyššie menovaných úradov. Povolenie bude mať jednotný vizuál, ktorý pribudne aj na dopravnom značení pred vstupom na obchádzkovú trasu, aby nedochádzalo k zmätkom v tom, kto má prejazd povolený,“ povedal prednosta Okresného úradu v Revúcej Igor Škvarla s tým, že od tohto dátumu čaká zmena aj cyklistov.

„Cyklistom bude pod hrozbou sankcií zakázaný prejazd po obchádzkovej trase v smere zhora nadol. Cieľom je zvýšiť bezpečnosť účastníkov cestnej premávky a zabrániť kolíziám. Cyklisti budú môcť na cestu od Prednej Hory do Muráňa využiť lesnú cestu, ktorá bude do tohto termínu riadne vyznačená,“ doplnil prednosta.

Prvá technická štúdia

Podpredseda BBSK Ondrej Lunter na verejnom stretnutí potvrdil termíny, kde do konca augusta prisľúbili projektanti dodanie prvej technickej štúdie. Táto bude podkladom pre sprejazdnenie cesty II/531 aspoň v jednom profile do začiatku zimy.

Pre rýchlosť úplnej rekonštrukcie bude podľa jeho slov dôležité udržanie trvania mimoriadnej situácie, vďaka ktorej je možné postupovať v administratívne menej náročnom režime.

„Ak by mimoriadna situácia skončila na jeseň, po čiastočnom sprejazdnení cesty, kompletná rekonštrukcia by sa mohla natiahnuť na štyri až sedem. Súvisí to jednak s tým, že by bolo potrebné prejsť územným a stavebným konaním, čo v prípade stavby v národnom parku znamená aj proces posudzovania vplyvov na životné prostredie a primerané posúdenie Natura 2000, ktoré sa musí robiť pre každé vegetačné obdobie počas kalendárneho roka. Rovnako by sme sa nevyhli majetkoprávnemu usporiadaniu pozemkov, čo sú procesy trvajúce rádovo roky,“ objasnil riaditeľ Odboru cestnej infraštruktúry a investícií Úradu BBSK Peter Muránsky.

Cesta bude prejazdná ešte mesiac

Práve z týchto dôvodov bude BBSK spolu s Okresným úradom Revúca iniciovať rokovania na ministerstve vnútra, aby bolo možné fungovať v mimoriadnom režime až do úplného ukončenia rekonštrukcie.

Zástupcovia Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC), ktorá odstraňuje haváriu na ceste III/2845 do Muránskej Zdychavy, informovali, že cesta by mala byť v oboch jazdných pruhoch prejazdná ešte tento mesiac.

„Opäť tu budú premávať aj autobusy, takže so začiatkom školského roka nebudú mať deti problém dostať sa do škôl. Povrch cesty bude najprv štrkový, lebo je potrebné dodržať technologický postup a asfalt bude možné dokončiť až po tom, ako sa jednotlivé vrstvy usadia. Bude to však do začiatku zimnej sezóny,“ povedal Tomáš Maňúr z BBRSC s tým, že v budúcnosti tu bude potrebné pristúpiť ku komplexnejšej rekonštrukcii, ktorá si bude vyžadovať viac peňazí a riadne verejné obstarávanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor ŠkvarlaLenka Štepáneková
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)