Pakistanské aerolinky nemôžu lietať do Európy, piloti podvádzali na skúškach

pilot
Foto: ilustračné, Getty Images

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva v utorok oznámila, že pakistanské štátne aerolinky Pakistan International Airlines (PIA) nemôžu po dobu minimálne šesť mesiacov lietať do Európy.

Pre zákaz sa rozhodla po tom, čo pakistanský minister pre letectvo odhalil, že takmer tretina pakistanských pilotov podvádzala na skúškach. Agentúra v liste oznamujúcom zákaz uviedla, že je „znepokojená platnosťou pakistanských pilotných preukazov“ a aj tým, že Pakistan „v súčasnosti nie je schopný certifikovať svojich dopravcov a lietadlá a dohliadať na ne v súlade s platnými medzinárodnými normami“.

Hovorca PIA Abdulláh Haíz uviedol, že aerolínie nelietali do Európy pre pandémiu, ale dúfali, že v priebehu najbližších dvoch mesiacov obnovia lety do Osla, Kodane, Paríža, Barcelony a Milána. Škandál s pilotmi im podľa jeho slov „naozaj veľmi škodí“.

Vyšetrovanie májového pádu lietadla PIA, pri ktorom v Karáči zomrelo 97 ľudí, viedlo k odhaleniu, že 260 z 860 pilotov v Pakistane podvádzalo na pilotných skúškach, no Úrad pre civilné letectvo im aj tak vydal oprávnenie. Vláda už medzičasom prepustila štyroch predstaviteľov úradu a zvažuje aj obvinenia z trestného činu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abdulláh Haíz