Parlament schválil kompetencie objednávateľa dopravných služieb vo verejnom záujme

MHD, Košice, autobus
Novela zákona tiež rieši zabezpečenie prevádzkovania dopravy počas mimoriadnej situácie. Foto: www.facebook.com

Zákon o cestnej doprave už bude obsahovať kompetencie objednávateľa dopravných služieb vo verejnom záujme.

Objednávateľ takýchto služieb bude môcť od júla tohto roka poveriť spoločnosť, ktorú založil na prevádzkovanie integrovaného dopravného systému, alebo mestského dopravného systému, kontrolnými činnosťami.

Podmienkou bude, že disponuje platným certifikátom o dodržiavaní nezávislosti pri výkone kontrolných činností.

Ľahšie odňatie licencie

Dopravný správny orgán bude môcť odňať dopravnú licenciu jej držiteľovi, ak bola na autobusovú linku vyhlásená obchodná verejná súťaž alebo verejné obstarávanie a dopravca, ktorý má udelenú dopravnú licenciu, nebol v tejto súťaži alebo v tomto obstarávaní úspešný.

Umožní to novela zákona o cestnej doprave, ktorú na návrh skupiny koaličných poslancov schváli v utorok 11. mája parlament.

Upravuje sa aj výška pokút

Novela zákona tiež rieši zabezpečenie prevádzkovania dopravy počas mimoriadnej situácie. Objednávateľ dostane právomoc uzatvoriť so zmluvným dopravcom novú zmluvu o dopravných službách vo verejnom záujme priamym zadaním, rozšíriť už existujúcu zmluvu alebo rozhodnutím nariadiť dopravcovi zabezpečiť prevádzkovanie dopravy.

Upravuje sa aj výška pokút, ktoré môže udeliť objednávateľ dopravcovi. Dopĺňajú sa prípady, keď objednávateľ môže ukladať pokutu prevádzkovateľovi pravidelnej dopravy v sadzbách od 1 500 eur do 30 000 eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom