Pre šíriaci sa koronavírus zavádzajú na bratislavskom letisku prísne kontroly

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: SITA/AP

Na základe pokynu predsedu vlády SR Petra Pellegriniho budú od zajtra kontrolovaní všetci pasažieri prilietajúci do Bratislavy z Talianska. Slovensko tak reaguje na aktuálnu situáciu v Taliansku v súvislosti s ochorením COVID-19 (nový koronavírus). Všetky lety z Talianska do Bratislavy budú sprevádzať prísnejšie kontroly týkajúce sa zdravotného stavu pasažierov.

Každý cestujúci na palube lietadla z Talianska do Bratislavy bude musieť vyplniť dotazník, na základe ktorého ho budeme vedieť v prípade potreby aj po prílete na Slovensko identifikovať a v prípade potreby vyhľadať,“ uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini, ktorý je poverený riadením rezortu zdravotníctva.

Ak sa vraciate z Talianska, kontaktujte lekára

Dovolenkárom, ktorí strávili posledné dni na severe Talianska odporúčame, aby v prípade potreby kontaktovali odborníkov na telefonických linkách, ktoré rezort pre tento účel zriadil.

„K dispozícii sú nonstop telefonické linky zriadené na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva, takisto e-mailová adresa, kde sú odborníci na konzultáciu nepretržite pripravení,“ povedal Pellegrini.

„V prípade, že na palube lietadla bude identifikovaný človek so symptómami podobnými ochoreniu COVID-19, v takom prípade bude okamžite po prílete odvezený špeciálnou sanitkou na izoláciu na infekčné oddelenia do nemocnice,“ doplnil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Po januárovom zasadnutí krízového štábu na ministerstve zdravotníctva pod vedením predsedu vlády SR Petra Pellegriniho sa zároveň vykonali viaceré opatrenia. Boli vykonané cvičenia vo vybraných nemocniciach, hraničných priechodoch či na letisku M. R. Štefánika v Bratislave.

Infolinka 24/7

Je zriadená telefonická infolinka 24/7 ako aj e-mailový kontakt, ktorý je pripravený verejnosti odpovedať na otázky verejnosti. Laboratórna diagnostika sa robí od 3. februára už na Slovensku v Národnom referenčnom centre, výsledky sú známe do niekoľkých hodín.

„Na požiadavku hlavného hygienika na zasadnutí krízového štábu som dal pokyn vyhradiť sumu 400 000 eur na dokúpenie ešte kvalitnejšej prístrojovej techniky na laboratórnu diagnostiku,“ povedal Pellegrini.

Na Slovensku nebol koronavírus potvrdený

Na Slovensku nový koronavírus doteraz nebol potvrdený. Všetkých 55 vzoriek bolo negatívnych. Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva situáciu pozorne sledujú a v prípade potreby sú pripravené aj v spolupráci s ďalšími rezortmi pristúpiť k potrebným opatreniam.

„Slovensko tak podrobne sleduje situáciu týkajúcu sa ochorenia COVID-19 a je pripravené ju zvládnuť v prípade, že sa na našom území jeho výskyt potvrdí. Situáciu máme pod kontrolou, uskutočňujeme všetky preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany ľudí,“ povedal premiér.

„Ihneď ako sa téma nového koronavírusu otvorila, som vydal usmernenie a zaslal ho všetkým regionálnym úradom verejného zdravotníctva a kľúčovým rezortom s cieľom informovať o správnom manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. Na úrade verejného zdravotníctva sme tiež vypracovali postup na laboratórnu diagnostiku ochorenia a návod na odber biologického materiálu,“ opísal Mikas.

Odporúčania pre cestovateľov

Na bratislavskom letisku boli zriadené informačné tabule s témou prevencie proti novému koronavírusu. Cestovateľom sa odporúča kontrolovať svoj zdravotný stav počas 14 dní od príchodu zo zasiahnutej oblasti (kašeľ, bolest‘ hrdla, dýchavičnosť‘, horúčka).

V tomto čase je potrebné myslieť na prevenciu. Pri kýchnutí si treba zakryť nos a ústa jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú treba následne zahodiť do koša, rovnako je potrebné si často umývať ruky mydlom a vodou.

Ak vznikne podozrenie, že je osoba nakazená koronavírusom a ešte u nej nenastúpili žiadne symptómy, je možné na základe vlastného rozhodnutia podstúpiť domácu izoláciu na 14 dní. V domácnosti treba zvýšiť intenzitu dezinfekcie povrchov a používať ochranné prostriedky.

V prípade bezpríznakových osôb ide o štandardný postup aj v iných európskych krajinách bez potreby zavedenia prísnych karanténnych opatrení.

V prípade výskytu klinických príznakov do 14 dní po návrate, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze. Ak je nevyhnutné poskytnúť neodkladnú zdravotnú starostlivosť osobe s klinickými príznakmi, treba kontaktovať operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

„Ak lekár vysloví podozrenie z ochorenia COVID-19, pričom zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu, pacient je riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby,“ uzavrel hlavný hygienik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MikasPeter Pellegrini