Piloti Scandinavian Airlines ukončili štrajk, so spoločnosťou uzavreli dohodu na päť a pol roka

SAS, Scandinavian Airlines
Lietadlá spoločnosti Scandinavian Airlines. Foto: ilustračné, Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix/AP

Švédski, nórski a dánski piloti leteckej spoločnosti Scandinavian Airlines (SAS) v utorok po uzavretí dohody s manažmentom odvolali štrajk, ktorý 15 dní spôsoboval narušenia dopravy.

Štrajk podľa leteckej spoločnosti viedol k zrušeniu približne polovice plánovaných letov SAS a denne zasiahol tisícky pasažierov.

Štrajkovalo asi deväťsto pilotov

Výkonný riaditeľ SAS Anko van der Werff prezradil, že strany uzavreli dohodu na nasledujúcich päť a pol roka, ktorá by mala súčasne zaručiť šetrenie nákladov pre aerolinky aj pracovnú istotu pre pilotov.

„Teší ma, že môžem oznámiť, že sme dosiahli dohodu so všetkými štyrmi odborovými organizáciami pilotov SAS Scandinavia a štrajk sa skončil. Konečne môžeme obnoviť normálnu prevádzku a dopravovať našich zákazníkov na ich želané letné prázdniny. Veľmi ma mrzí, že tento štrajk zasiahol toľko našich pasažierov,“ uviedol Van der Werff v oficiálnom stanovisku.

Približne 900 pilotov prestalo pracovať 4. júla, pričom ako dôvod štrajku uviedli neprimerané platy a pracovné podmienky a tiež nespokojnosť s rozhodnutím spoločnosti najať nových pilotov na prázdne miesta v spoločnostiach SAS Link a SAS Connect, miesto opätovného angažovania bývalých pilotov, ktorých prepustili v dôsledku pandémie.

Podľa združenie pilotov SAS Pilot Group je súčasťou dohody garancia opätovného zamestnania 450 pilotov, ktorých prepustili počas pandémie, a kolektívne zmluvy by sa po novom mali týkať aj SAS Connect a SAS Link.

Rokovania trvali mesiace

Štrajk podľa SAS viedol k zrušeniu viac ako 3 700 letov, zasiahol asi 380-tisíc pasažierov a denne firmu stál 100 – 130 miliónov švédskych korún.

Rokovania medzi odbormi a aerolinkami o obnovení kolektívnej zmluvy, ktorá vypršala 1. apríla, sa začali už v novembri, no ani mesiace vyjednávaní nepriniesli dohodu.

Deň po začiatku štrajku požiadali SAS v Spojených štátoch o ochranu pred veriteľmi s tým, že je ohrozená budúcnosť firmy.

Scandinavian Airlines sú čiastočne vlastnené vládami Švédska a Dánska. Nórsko v roku 2018 predalo svoj podiel v spoločnosti, ale má voči nej pohľadávky a uviedlo, že by bolo ochotné vymeniť ich za podiel na kmeňovom kapitáli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anko van der Werff
Firmy a inštitúcie SAS Scandinavian Airlines