Plán liberalizácie železničnej osobnej dopravy je hotový, na vládu ho chce Doležal predložiť čím skôr

Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Harmonogram prípravy liberalizácie železničnej osobnej dopravy na tratiach je hotový. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) o tom informoval s tým, že tak plnia záväzok pripraviť zmysluplný harmonogram liberalizácie tratí na Slovensku.

Na vládu chce plán liberalizácie predložiť čím skôr. „V spolupráci s európskymi uznávanými expertmi sme pripravili jasný harmonogram, ako postupne liberalizovať všetky trate na Slovensku,“ informoval vo štvrtok Doležal.

Suma by mala byť záväzná

V súčasnosti štát prostredníctvom ministerstva dopravy financuje dopravné výkony v osobnej železničnej doprave vo verejnom záujme, ktoré zabezpečuje národný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko.

„Ak istú časť spojov bude obsluhovať súkromný dopravca, vysúťaží si príslušnú zmluvu, že bude jazdiť za také peniaze, tak ich musí aj dostať,“ uviedol minister dopravy.

„Na vláde budem žiadať, aby akceptovala a zaviazala mňa a budúcich ministrov dopravy postupovať v zmysle plánu liberalizácie jednotlivých tratí. A zároveň by tam mala byť zmienka o tom, že ak zo súťaže podľa harmonogramu vzíde konkrétna suma, tak by mala byť pre Slovenskú republiku a rozpočtovanie záväzná,“ podotkol Doležal.

Majú plán dopravnej obsluhy

Nesmie sa podľa neho stať, ako v súčasnosti, že Železničná spoločnosť Slovensko na základe plánu dopravnej obsluhy dostane záväzok na výkony za 354 miliónov eur a do rozpočtu dostane 330 miliónov eur.

To je podľa ministra aj dôvod, že národný dopravca oznámil zrušenie niektorých regionálnych spojov.

„Máme plán dopravnej obsluhy, kde chceme ako voziť, s akými frekvenciami a taktami. Plán dopravnej obsluhy má svoj účet, volá sa potreba dofinancovania zo strany štátu 354 miliónov eur. Problém je, že to hovorila sekcia Útvaru hodnoty za peniaze, rozpočtová sekcia povedala, že vám dáme len 330 a zvyšok si niekde nájdite, ušetríte,“ dodal minister.

Podľa neho zatiaľ rokujú, ak zvyšnú sumu nezískajú, budú musieť kresať dopravné výkony.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko