Po niekoľkoročnom spore o státisíce eur sa Nitra a Strabag dohodli na mimosúdnom urovnaní

Rychlostna cesta r1 nitra strategicky priemyselny park.jpg
Foto: Ilustračné, maps.google.com

Mesto Nitra sa dohodlo so stavebnou spoločnosťou Strabag na mimosúdnom urovnaní sporu z roku 2016. Ak dohodu odsúhlasí mestské zastupiteľstvo, Nitra zaplatí namiesto požadovaných 800-tisíc eur čiastku 265-tisíc eur.

Informoval o tom hovorca nitrianskej radnice Tomáš Holúbek. Spor sa podľa neho týka stavebných prác súvisiacich s výstavbou strategického priemyselného parku.

Navýšenie nákladov

V procese výstavby napojenia priemyselného parku na rýchlostnú cestu R1 sa objavili okolnosti, ktoré si vyžiadali vybudovanie mostných konštrukcií a s tým spojené navýšenie nákladov o takmer 600-tisíc eur.

Stavebná spoločnosť práce navyše vykonala a mestu vystavila faktúru. Platby sa však nedočkala, a tak v roku 2016 podala na mesto Nitra žalobu. Spor vznikol v čase, keď bol primátorom Nitry Jozef Dvonč a prednostom mestského úradu Igor Kršiak.

Pochybili všetci

Nitra splnomocnila spoločnosť MH Invest, aby pri výstavbe priemyselného parku konala v mene mesta, okrem iného aj v tejto konkrétnej zákazke. Firma MH Invest uzatvorila v júli 2014 so zhotoviteľom zmluvu o dielo na napojenie na R1.

Podľa vyjadrenia Strabagu si spoločnosť MH Invest tieto práce navyše objednala, zmenový list však MH Invest ani mesto Nitra nepodpísali. Zhotoviteľ celé dielo, vrátane mostných konštrukcií, postavil a odovzdal mestu Nitra.

Podľa názoru terajšieho vedenia mesta Nitra pochybili v tomto spore všetky tri strany. „Úhradu vo výške 265-tisíc eur miesto požadovaných viac ako 800-tisíc eur považuje radnica vzhľadom na okolnosti a pozíciu mesta za úspech. S ohľadom na uvedené skutočnosti mesto Nitra pripravuje trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, aby sa zistilo, či došlo k spáchaniu trestného činu a kto za jeho spáchanie bude niesť trestnoprávnu zodpovednosť,“ dodal Holúbek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor KršiakJozef DvončTomáš Holúbek
Firmy a inštitúcie MH InvestStrabag