Ponuka ojazdených áut je v Európe najnižšia za posledných päť rokov, ceny idú preto výrazne hore

Nové dieslové autá už nezaťažujú ŽP tak, ako kedysi. Dnes sa doťahujú na benzínové motory
Foto: ilustračné, Getty images

Ponuka jazdených vozidiel je aktuálne v Európe najnižšia za posledných päť rokov. To tlačí nahor ceny jazdeniek. Tie vzrástli podľa analýzy dát online trhoviska Carvago v priemere o 5 až 6 percent, v prípade najobľúbenejších modelov až o 13 percent.

Súčasnú situáciu spôsobuje najmä fakt, že európsky trh trpí dlhými oneskoreniami pri dodávkach nových automobilov zákazníkom.

Nová autá dodávajú s ročným oneskorením

Z dôvodu dočasného zastavenia výroby čipov, ale aj ďalších dôležitých komponentov, dodávajú automobilky v súčasnosti nové autá zákazníkom až s ročným oneskorením a niektorí predajcovia už prestali poskytovať zľavy na nové autá.

Niektorí výrobcovia podľa Carvago dokonca rušia objednané autá a navrhujú zákazníkom, aby si vybrali iné motorizácie alebo autá starších modelových radov, pre ktoré ešte majú súčiastky.

Situácia sa v najbližšej dobe nezlepší

„Vzhľadom na to, že trh bude aj naďalej zápasiť s nedostatkom automobilov a že hlavné faktory zmien v automobilovej výrobe zasahujú koncových zákazníkov so značným oneskorením, sa situácia na slovenskom trhu s jazdenými automobilmi v nasledujúcom roku nezlepší,“ uviedol Jakub Šulta z Carvago.

Aktuálne pritom skladové vozidlá miznú najneskôr do druhého dňa a na jedno naskladnené vozidlo často čaká desať záujemcov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Carvago