Pozastavenie a redukcia pravidelných letov výrazne poznačí plánované výnosy bratislavského letiska

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Avizované pozastavenie a redukcia pravidelných letov spoločností Ryanair a Wizz Air pre šírenie variantu koronavírusu omikron v Európe bude mať podľa bratislavského letiska veľký vplyv na jeho plánované výnosy.

Po dvoch rokoch poznamenaných pre pandémiu veľkými výpadkami počtu cestujúcich a výkonov letisko s týmito výnosmi už počítalo.

Viac o téme: Koronavírus

Aktuálne tak musíme hľadať iné riešenia na stabilizáciu situácie,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Zuzana Drobová.

Linky Ryanairu

Ryanair informoval, že pozastavuje viaceré spojenia na deviatich linkách vo svojej sieti z Bratislavy na tri týždne medzi 10. a 31. januárom. Ide o linky do Bruselu, Solúna, Bologne, Milána, na Maltu, do Ľvova, Birminghamu, Leedsu – Bradfordu a Manchesteru.

Zároveň v posledné tri týždne januára dopravca obmedzí lety do Dublinu a Londýna – Stanstedu na dvakrát týždenne. Ostatné pravidelné linky Ryanairu do Kodane, Eindhovenu, na ostrov Lanzarote, do Ríma a Kyjeva by mali fungovať podľa pôvodných plánov.

Prerušenie letov

Wizz Air prerušuje lety na štyroch pravidelných linkách zväčša na viac ako dva mesiace – do Sofie medzi 7. januárom až 29. marcom, do Londýna – Lutonu medzi 9. januárom až 27. marcom, do Ľvova medzi 10. januárom až 5. júlom (od februára by tam mal opäť lietať Ryanair) a do Skopje medzi 11. januárom až 5. marcom.

Linka dopravcu do Kyjeva na letisko Žuljany je otvorená celý január, február aj marec každý pondelok a piatok, linka do Odesy je otvorená od 29. marca.

Epidemická situácia

Najväčšie domáce letisko pripúšťa možnosť, že ak sa epidemická situácia zlepší, lety sa môžu do ponuky vrátiť aj skôr, ako oznámili leteckí dopravcovia.

Cestujúcim odporúčame sledovať webové stránky jednotlivých leteckých spoločností, kde je ponuka letov vždy najaktuálnejšia,“ informovala Drobová.

Letisko plánuje v sobotu vybaviť ešte osem príletov aj odletov, v nedeľu dvanásť, od pondelka počet letov klesne.

Plánované chartre

Charterové lety podľa bratislavského letiska výpadok pravidelných letov nenahradia. „Celkový počet plánovaných chartrov na prvý kvartál zodpovedá približne počtu letov jednej pravidelnej linky s frekvenciou dvakrát týždenne po dobu 12 týždňov,“ vysvetlila hovorkyňa.

V novom roku letisko vybavilo k 7. januáru dve rotácie letov do ománskeho Salalahu, jednu rotáciu do Dubaja v Spojených arabských emirátoch aj do egyptskej Hurghady.

Na prvý kvartál bolo k 2. januáru nahlásených 51 charterových letov,“ priblížila Drobová. Či sa však uskutočnia všetky, bude podľa nej závisieť od záujmu o turnusy na nadchádzajúce týždne, a samozrejme aj od ďalšieho vývoja epidemickej situácie a podmienok cieľových destinácií pre vstup.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Zuzana Drobová
    Firmy a inštitúcie Letisko M. R. ŠtefánikaRyanairWizz Air