Pracovníci britských železníc bojujú za vyššie platy, vstúpili do najväčšieho štrajku za ostatné tri desaťročia

štrajk, Veľká Británia
Foto: Ben Birchall/PA via AP.

Desaťtisíce britských železničiarov odišli v utorok z práce v rámci najväčšieho štrajku v priebehu ostatných troch desaťročí.

Prudko rastúca inflácia

Asi 40-tisíc upratovačiek, výpravcov, údržbárov a ďalších zamestnancov staníc v spore so zamestnávateľmi bojuje o vyššie platy a istotu zamestnania v čase prudko rastúcej inflácie.

Štrajk ochromil železničnú sieť v celej krajine, pričom spôsobil aj výpadky služieb v londýnskom metre. Podľa plánu premávalo len asi 20 % osobných vlakov. Železničiari by mali štrajkovať aj vo štvrtok a v sobotu.

Ceny rástli už pred vojnou

Miliónom ľudí v Británii, podobne ako v celej Európe, stúpajú životné náklady. Platy nedržia krok s infláciou, ktorá dosiahla 9 % a predpovedá sa, že bude ďalej rásť, keďže ruská vojna na Ukrajine obmedzuje zásoby energie a základných potravín vrátane pšenice.

Ceny rástli už pred vojnou, keďže globálne ekonomické oživenie po pandémii ochorenia COVID-19 podporilo silný spotrebiteľský dopyt.

Rozhovory o vyriešení sporu stroskotali a odbory vyzývajú vládu, aby sa zapojila. Obviňujú konzervatívnu administratívu premiéra Borisa Johnsona, že stojí na vedľajšej koľaji, aby mohla viniť odbory a ľavicovú opozičnú Labouristickú stranu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom